Přestože dnes vláda odložila projednáním nového zákona o sázkových hrách, stále prosazuje zkrácení platných povolení na videoloterní terminály na 6 měsíců. Tento retroaktivní zásah do svobody podnikání a předem státem daných pravidel však loterní firmy jednoznačně odmítají.
„Jako kdyby nestačilo, že jsme za poslední tři roky vystaveni přibližně deseti pokusům o změnu loterního zákona, ale svůj postoj mění snad každou hodinu i Kalouskovo ministerstvo. Neexistuje zde žádná stabilita podnikatelského prostředí. Firmy nemohou racionálně plánovat své investice. Navíc stát svým postupem vědomě maří investice jak českých společností, tak i zahraničních dodavatelů, což je v přímém rozporu českým ústavním pořádkem i evropským právem,“ řekl Petr Vrzáň, výkonný ředitel sdružení SPELOS.
„Neupíráme státu právo na regulaci jakéhokoliv průmyslového odvětví, ale nehodláme nečinně přihlížet tomu, jak ministr Kalousek a další odpůrci loterií zcela účelově ničí jedno odvětví legálního podnikání. Využijeme tedy všech právních nástrojů, abychom ochránili své oprávněné zájmy včetně vymáhání škod způsobených zmařenými investicemi. Naši právníci teď připravují konkrétní kroky a to jak v rámci českého, tak evropského práva. Po státu se budeme domáhat náhrady škod minimálně za 10 miliard korun,“ dodal rezolutně Petr Vrzáň.
Podobný postup zvolily také loterijní společnosti v Polsku, které byly a jsou persekvovány podobně jako v České republice. „Úspěch v Bruselu, který již v tuto chvíli dosáhly, nás posiluje v přesvědčení, že kroky, které takto činíme, jsou správným řešením,“ podotkl Petr Vrzáň.
Provozovatelé videoloterních terminálů znovu zopakovali, že jsou přesvědčeni, že legislativní i mediální tlak směřovaný pouze proti videoloterním terminálům je účelovou kampaní, která má za cíl zlikvidovat domácí loterní společnosti a jejich tržby přenechat nelegálním zahraničním provozovatelům on line hazardu. Ti provozují nejen kursové sázky, ale také internetová kasina na zahraničních serverech a tedy zcela bez možnosti regulace ze strany České republiky a také bez jakékoliv daňové zátěže. Reálné odhady mluví o tom, že stát tak ročně přichází přibližně o 10 miliard korun. „Stát by se měl místo likvidace poctivých českých provozovatelů, kteří řádně platí daně a samy se snaží o kultivaci loterního průmyslu v ČR, zaměřit na tyto nelegální zahraniční provozovatele. A pokud chtějí veřejné rozpočty získat další daňové příjmy, měly by je hledat právě u těchto firem a ne jen tiše přihlížet miliardovým daňovým únikům,“ uvedl Petr Vrzáň.
Petr Vrzáň
výkonný ředitel SPELOS
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: SPELOS