Cena zlata atakuje úroveň 1 870 dolarů za troyskou unci a pohybuje se na devítiletém maximu. Hlavním důvodem je vysoká míra nejistoty, která panuje na trzích. Investoři se obávají příchodu druhé vlny pandemie. Ceny mnohých akciových indexů se jim vzhledem ke špatnému stavu globálního hospodářství zdají příliš vysoké. Nicméně vzhledem k uvolněné měnové politice centrálních bank nechtějí držet peníze. Stále více lidí proto nakupuje zlato.
K růstu hodnoty zlata může pomáhat i zvyšující se napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Například dnes jsme se dozvěděli, že Spojené státy nařídily Číně, aby uzavřela svůj konzulát v Houstonu. Podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí bylo k tomuto kroku přistoupeno, aby bylo chráněno duševní vlastnictví a důvěrné informace. Podobné kroky však vyostřují vzájemné vztahy mezi oběma velmocemi.
Oproti tomu hlavní nevýhoda zlata, která spočívá ve skutečnosti, že drahý kov nepřináší úrokové výnosy, se v současné době jeví jako nevýznamná. Centrální banky po celém světě prudce snížily úrokové sazby, takže nízké úrokové výnosy jsou běžné u celé řady aktiv. Zlato dosáhlo historicky nejvyšší úrovně 6. září 2011, kdy vystoupalo až na hodnotu 1 921,18 dolaru za troyskou unci. Vzhledem k současným trendům je možné, že tato hranice bude v brzké době překonána.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV