V případě výrazného ochlazení v Evropě může dojít k růstu poptávky po topné naftě. V důsledku tohoto vývoje se může cena nafty vyšplhat nad cenu benzínu. Tuto situaci jsme prožívali od 1. listopadu loňského roku až do 3. dubna letošního roku.
V uplynulém týdnu jsme byli svědky výrazného zvýšení ceny ropy. Zatímco ještě před sedmi dny se barel ropy Brent obchodoval za 59 dolarů, nyní se pohybuje okolo 61 dolarů. V průběhu týdne se cena ropy pohybovala i nad úrovní 62 dolarů za barel.
Od začátku roku došlo k růstu ceny ropy Brent o 14 procent, což je především důsledek dohody kartelu OPEC, Ruska a dalších výrobců na snížení produkce ropy o 1,2 milionu barelů denně. Tato dohoda platí až do března příštího roku. Již 5. prosince letošního roku se však bude rozhodovat o prodloužení či dokonce zpřísnění uzavřené dohody.
Zatímco vývoj na ropném trhu řidičům příliš nepřeje, dění na měnovém trhu hraje ve prospěch nízkých cen na čerpacích stanicích. Na začátku října stál jeden dolar 23,56 koruny, na konci měsíce to je již pouze 22,97 koruny. Posilování koruny zlevňuje dovoz, což se týká i ropných produktů. Přestože tedy cena ropy v dolarovém vyjádření roste, v korunovém vyjádření je situace pro řidiče příznivější.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV