„Podnikům v České republice se přestává dařit. Jejich míra zisku meziročně klesla o 0,3 procentního bodu. Naopak celkové mzdové náklady meziročně vzrostly o 2,6 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že pracující lidé se v průměru mají výrazně lépe než zbytek společnosti. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku úrovně 35 658 korun. Oproti tomu průměrný měsíční příjem na osobu dosáhl úrovně ve výši 28 723 korun.
Průměrná měsíční spotřeba na obyvatele dosáhla úrovně 25 586 korun. To znamená, že lidé drtivou většinu svých příjmů hned utratí. Ze statistických dat je však patrné, že růst reálné spotřeby obyvatel roste pomaleji než peněžní a nepeněžní příjmy. Lze tedy říct, že lidé začínají více myslet na budoucnost a více si spoří.
Český statistický úřad dnes kromě analýzy příjmů domácností zveřejnil i zpřesněná data o vývoji hrubého domácího produktu za první čtvrtletí letošního roku. Meziroční pokles dosáhl hodnoty 2,0 procenta. První odhad z poloviny května přitom hovořil o meziročním poklesu české ekonomiky o 2,2 procenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV