Vzhledem k vývoji na světových trzích vzniká prostor pro snižování cen pohonných hmot. Pumpaři se však zlevňování brání a ceny ponechávají na velmi vysokých úrovních. Dočasně tak dochází k růstu marží, které kompenzují vyšší náklady pumpařů na přimíchávání nemrznoucích složek do pohonných hmot.
Cena ropy na světových trzích se chová podobně jako cena akcií a v průběhu října zažila strmí pád. Na konci října se ropa Brent prodává o 10 dolarů za barel levněji než na začátku měsíce. Cenová korekce na světových trzích se však zatím nepromítá do koncových cen na čerpacích stanicích v České republice. Částečně tomu brání oslabování kurzu koruny vůči dolaru. V příštích týdnech lze však očekávat, že se ceny na čerpacích stanicích pod vlivem konkurence začnou snižovat.
Na trhu s ropou již nepanují obavy z výpadků dodávek Íránu, jehož produkce byla do značné míry nahrazena Spojenými státy, Ruskem a Saúdskou Arábií. Íránská ropa bude od 4. listopadu blokována americkými sankcemi, které do značné míry znemožní Íránu vyvážet ropu na světové trhy. Na světových trzích s ropou v posledních týdnech panují obavy z přebytků a cena ropy je pod prodejním tlakem. Nižší dodávky z Íránu jsou tak pro mnohé investory spíše vítanou zprávou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV