Stalo se tak poprvé od března 2015. Tento vývoj byl zapříčiněn topnou sezónou, která zvýšila poptávku po topné naftě. Jenže nyní topná sezóna končí, což má v konečném důsledku vliv na cenu motorové nafty. Její cena sice za poslední týden vzrostla o 9 haléřů na 31,58 koruny za litr, ale v porovnání s prudkým růstem ceny benzínu se jednalo jen o malý nárůst. Benzín za poslední týden zdražil o 69 haléřů na 31,62 koruny za litr.
Vzhledem k rostoucím cenám ropy lze očekávat, že ceny pohonných hmot budou dál narůstat. Cena benzínu bude i nadále růst rychleji než cena nafty, takže výsledný cenový rozdíl mezi oběma typy pohonných hmot ještě vzroste. Za uplynulý týden cena ropy Brent zdražila zhruba o 2 dolary za barel a výrazně se přiblížila k hranici 70 dolarů za barel. Nad touto hranicí se cena ropy pohybovala naposledy v listopadu loňského roku. Ropa Brent od začátku letošního roku zdražila již o 15 dolarů za barel a stala se tak jedním z nejrychleji rostoucích aktiv.
Českým řidičům nepomáhá ani slabá koruna. Kurz koruny v uplynulém týdnu oslaboval až k úrovni 23 CZK/USD. V průběhu včerejška koruna vůči dolaru mírně posílila, ale stále se pohybuje poblíž svých čtyřměsíčních minim. Slabá koruna prodražuje dovoz do České republiky. Klíčovými položkami dovozu jsou přitom ropné produkty a surová ropa.
Růst cen ropy je zapříčiněn utažením ropných kohoutů kartelem OPEC. Produkce ropy kartelu OPEC se v průběhu března snížila na čtyřletá minima. Tento vývoj podpořilo Rusko, které snížilo produkci ropy na 11,3 milionu barelů za den. Snížená nabídka ropy na světových trzích tlačí cenu vzhůru. K vysokým cenám přispívají i americké sankce na Írán a Venezuelu, které rovněž snižují dovoz ropy na světové trhy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV