Štěpán Křeček: Produkce masa vzrostla, stále však nejsme soběstační

31.01.2019 14:57 | Zprávy

V loňském roce se podařilo zastavit propad v produkci hovězího masa. Na jatkách bylo poraženo 236 600 kusů skotu, což představuje meziroční růst o 4,0 procenta.

Štěpán Křeček: Produkce masa vzrostla, stále však nejsme soběstační
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Díky vyšší průměrné hmotnosti poražených zvířat se zvýšila produkce hovězího masa o 5,7 procenta na 71 579 tun. Česká produkce hovězího masa však nestačí potřebám tuzemského trhu, proto muselo být dovezeno o 26 487 tun hovězího masa více, než bylo vyvezeno do zahraničí. Hovězí maso nejčastěji dovážíme z Polska, Nizozemska a Německa.

„Česká republika není soběstačná ve výrobě masa. Bez dovozů z Polska, Nizozemska, Německa, Španělska a Maďarska by situace v tuzemských prodejnách byla podobná jako před rokem 1989. Na maso bychom stáli dlouhé fronty a konzumovali bychom jej v omezeném množství,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Produkce vepřového masa zůstala v loňském roce na úrovni 210 910 tun. Tohoto výsledku bylo dosaženo i přes nižší počet poražených prasat, která v průměru vážila o 1,5 kilogramu více než v roce 2017. Vzhledem ke stravovacím návykům v naší zemi není česká produkce vepřového masa dostatečná. Z tohoto důvodu muselo být dovezeno 273 839 tun vepřového masa, které pocházelo hlavně z Německa, Španělska a Polska. Český vývoz vepřového masa je oproti tomu zanedbatelný a v roce 2018 dosáhl úrovně 27 533 tun.

„Češi jsou milovníky vepřového masa, čemuž odpovídá zaměření tuzemských producentů. Stále vyšší oblibu si získává drůbeží maso, u kterého dochází k navyšování české produkce i dovozů. Naopak popularita hovězího masa je nižší, což je dáno vyšší cenou,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Produkce drůbežího masa v roce 2018 vzrostla o 3,4 procenta na 164 261 tun. Česká republika však není soběstačná ani v produkci drůbežího masa a museli jsme dovézt 117 146 tun. Drůbeží maso jsme nejčastěji dováželi z Polska a Maďarska. Malá část české produkce naopak směřovala na slovenský, německý a rakouský trh. Průměrná cena jatečních kuřat se pohybovala kolem 23 korun za kilogram živé hmotnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Lidovecké konce

15:16 Jiří Weigl: Lidovecké konce

Blíží se konec pro naši zemi nepříliš úspěšného roku. Všeobecná nejistota je ohromná, budoucnost prů…