Průmyslová produkce v květnu letošního roku si udržovala solidní růst. Meziročně se zvýšila o 3,2 procenta. K dobrým výsledkům přispěla odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů či výroby pryžových a plastových výrobků. Naopak průmyslová produkce klesla v odvětví výroby nápojů, což mohlo být způsobeno chladnějším květnem v porovnání s předchozím rokem.
Pozitivní zprávou je, že meziročně vzrostly tržby z průmyslové činnosti o 6,9 procenta, což vytváří firmám prostor pro investice a úhradu rostoucích mzdových nákladů. Rovněž pozitivní je růst hodnoty nových zakázek, který se v květnu meziročně zvýšil o 4,1 procenta. Díky rostoucí hodnotě nových zakázek se český průmysl může lépe vyrovnat s německou chřipkou, která se postupně může přenášet do českého hospodářství.
České stavebnictví výrazně zpomalilo a v květnu 2019 meziročně vzrostlo pouze o 0,2 procenta. Špatná je situace především v pozemním stavitelství, kde došlo k meziročnímu poklesu o 1,6 procenta. To se projevuje například tím, že v květnu bylo dokončeno pouze 2 562 bytů, což je meziročně méně o 26,6 procenta.
„Podle statistiky Světové banky trvá stavební řízení v naší zemi průměrně 246 dní, což je déle než v řadě rozvojových zemí. Kvůli pomalému procesu vydávání stavebních povolení se české stavebnictví nerozvijí dostatečným tempem a prodražuje se výsledná cena nemovitostí,“ říká Štěpán Křeček.
Stavebnictví v naší zemi trápí systémový problém, který spočívá ve špatně nastaveném stavebním zákoně a katastrofálním fungování stavebních úřadů. Ukazuje se, že pomalé procesy ve stavebnictví brání přílivu většího množství zahraničních investic a dynamičtějšímu rozvoji České republiky. Naše země v tomto ohledu výrazně zaostává za zbytkem Evropské unie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV