„Vysoká inflace je zničující pro úspory na běžných a spořících účtech v bankách. Lidé proto stále častěji chtějí investovat. Populární jsou hlavně nemovitosti, akcie, zlato a kryptoměny,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v srpnu letošního roku na úroveň 4,1 procenta, což bylo o 0,7 procentního bodu více než v červenci letošního roku. Jedná se o nejvyšší meziroční růst cen od listopadu 2008. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,6 procenta a ceny služeb o 4,9 procenta.
Inflace se dostala výrazně nad své toleranční pásmo. Lze proto očekávat reakci České národní banky, která pravděpodobně bude v rychlém sledu zvyšovat úrokové sazby. To může mít negativní vliv na růst české ekonomiky. Navíc dojde ke zvýšení rozdílu mezi nastavením úrokových sazeb u nás a v eurozóně.
Vyšších cen si určitě všimli kutilové. Výrobky a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu zdražily o 6,7 procenta. Při nákupech v supermarketech zákazníci určitě zaregistrovali zdražení másla o 12,4 procenta, vajec o 5,8 procenta a piva o 6,3 procenta. Milovníci módy si museli připlatit za oblečení o 8,2 procenta a obuv o 8,6 procenta. Výrazně hlouběji do kapsy musí sahat i řidiči, kteří za pohonné hmoty a oleje platí navíc o 19,0 procenta.
Na zdražování nejvíce doplatí lidé, kterým se nezvyšují či dokonce klesají příjmy. Kvůli očekávanému růstu úrokových sazeb, se zřejmě budou zhoršovat podmínky pro poskytování hypoték a dalších úvěrů. Nelze však očekávat, že by se růst úrokových sazeb výrazně propsal do úročení na běžných a spořících účtech. Lidé proto budou muset investovat naspořené prostředky nebo se budou muset smířit se snižováním kupní síly svých úspor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV