Tereza Spencerová: 15 let - Toxické dědictví americké invaze do Iráku

20.03.2018 10:40 | Zprávy

Vzápětí po 50. výročí masakru ve vietnamském My Lai přichází další významné výročí – 15 let od Bushovy agrese proti Iráku.

Tereza Spencerová: 15 let - Toxické dědictví americké invaze do Iráku
Foto: Hans Štembera
Popisek: George W. Bush, bývalý prezident USA

Podle některých odhadů stála americká invaze život až 1,2 milionu lidí, položila základ následné destrukci Blízkého východu, svou „úspěšností“ otevřela dveře ke zničení Libye a následné migrační vlně do Evropy nebo stále trvající válce v Sýrii, nově zavedla beztrestnou lež coby nástroj zahraniční politiky, a v neposlední řadě po sobě zanechala dědictví, které je v současnosti „trendy“ – zakázané zbraně a látky.

Britský The Independent například už v roce 2010 konstatoval, že „Toxický odkaz amerického útoku na Fallúdžu je horší než Hirošima“. Vycházel přitom ze studie britského experta Chrise Busbyho a jeho iráckých kolegyň Malak Hamdánové a Entisár Arjábíové o zvýšeném výskytu rakoviny, vrozených defektů a jiných forem utrpení v irácké Fallúdži, která se stala terčem obzvlášť těžkých amerických náletů. Doktorka Arjábíová o situaci ve Fallúdži natočila i dvě videa (ZDE a ZDE).

Armády patří jaksi už z podstaty k největším ničitelům životního prostředí a ta americká – s ohledem na rozsah svého působení – v tomto směru hraje prim. I proto nemá žádný zájem na očividném přiznání, že její činnost ohrožuje lidi, a to včetně jejích vlastních vojáků, jak dokládají zkušenosti třeba z Vietnamu nebo z první války v Zálivu. A to bylo během agrese proti Iráku jen v letech 2002 až 2005 vypáleno asi šest miliard kulek, což společně s bombami nebo dělostřeleckými granáty způsobilo „veřejnou kontaminaci toxickými kovy“.

Nicméně, kulky a bomby samozřejmě netvoří celý obrázek. Britský The Guardian už v roce 2009 citoval lékaře z Fallúdži, kteří se potýkali s patnáctinásobným nárůstem vrozených vad u novorozenců, včetně dítěte, které se narodilo se dvěma hlavami. The Independent později popsal případ čtrnáctiměsíčního kluka, který měl drasticky velkou hlavu, byl slepý a nebyl s to polykat. Deník tehdy opatrně naznačil, že na vině může být fakt, že USA při bombardování Fallúdži používaly bílý fosfor… A Al Džazíra následně s odvoláním na irácké onkology připsala vinu ochuzenému uranu. „Zbývající stopy ochuzeného uranu v Iráku představují hrozivě dlouhodobé riziko, protože zůstanou radioaktivními po více než 4,5 miliardy let,“ shrnula. Není bez zajímavosti, že USA své vlastní zbraně s ochuzeným uranem považují za „konvenční“. „Je ironií, že jsme na Irák v roce 2003 zaútočili, abychom zničili neexistující zbraně hromadného ničení. A abychom toho dosáhli, nasadili jsme tyto nové zbraně a způsobili radioaktivní oběti,“ podotkl k tomu bývalý zbrojní inspektor OSN Scott Ritter…

Kdo má ty nervy a zadá si na Googlu do vyhledávání obrázků heslo „iraq depleted uranium“?

Mimochodem, USA podle všeho dodávají bílý fosfor i Saúdům pro jejich pokračující bombardování Jemenu, které podle Trumpovy administrativy prostě musí pokračovat. Bílým fosforem Izrael bombardoval pásmo Gazy, ruské letectvo jej prý použilo proti džihádu v Sýrii…

Tož tak nějak.

Tereza Spencerová

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinamiPublikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Potřebujeme více středoškoláků, respektive nové kapacity pro jejich ubytování?

12:17 Zdeněk Lanz: Potřebujeme více středoškoláků, respektive nové kapacity pro jejich ubytování?

Člověk nemusí být žádný velký odborník – ať už na školství a vzdělávání obecně, ekonomii, statistiku…