Tereza Spencerová: Pár poznámek k americkému náletu v Sýrii

07.04.2017 18:10 | Zprávy

Stačí si odmyslet tuny patetických prohlášení nejrůznějších politiků a zbudou fakta, která nabízejí zajímavý pohled na události posledních dní.

Tereza Spencerová: Pár poznámek k americkému náletu v Sýrii
Foto: Archiv vydavatele
Popisek: Hořící kamion

V Radě bezpečnosti OSN nestálí členové předložili kompromisní návrh rezoluce, která požaduje důsledné vyšetření chemického útoku v Idlíbu. Západ ale žádné vyšetření nepotřebuje, protože pachatele – i bez důkazů -- zná od prvních minut. Ve zpolitizované situaci realita nikoho nezajímá a vše skončí asi jako „vyšetřování“ katastrofy boeingu nad Donbasem. Sýrie odmítá, aby se vyšetřování vedlo z Turecka. New York Times mezitím v tichosti stáhl své texty, které v roce 2013 „s jistotou“ tvrdily, že Bašár Asad stál za chemickým masakrem u Damašku. Právě jím Barack Obama argumentoval, když hrozil agresí do Sýrie.

Celkem 59 raket Tomahawk na letecké základně Šajrát zabily čtyři syrské vojáky a zničily asi patnáct letadel. Čili 14,75 Tomahawku – v ceně 1,6 milionu dolarů -- na jednoho zabitého vojáka. Spíš gesto a vyprázdnění zbrojních skladů, než skutečný útok s cílem napáchat co největší škody. Podle ruských zdrojů přitom k cíli doletělo jen 25 raket.

Rusko bylo o útoku informováno předem a nezasáhlo proti němu, stejně jako proti americkým raketám nezasáhla syrská protivzdušná obrana. Vzápětí ale Rusové „pozastavili“ platnost dohody o bezpečném vzdušném provozu, a tak od nynějška už americké letouny nad "funkční" západní Sýrií nejsou „hájeny“. Aktivována byla ruská protivzdušná obrana v Sýrii, přičemž ta syrská má být posílena.

Zničení letadel v Šajrátu nicméně jen prohlubuje závislost Asadova režimu na Rusku a jeho letectvu, což pro změnu zesiluje i ruský vliv na syrskou vnitropolitickou situaci.

Letecká základna Šajrát byla ke zničení vybrána údajně kvůli tomu, že právě odtud odstartovala letadla ke smrtícímu náletu na Idlíb. Pravděpodobnějším důvodem ale bude skutečnost, že právě odtud syrské letectvo podnikalo nálety v oblasti Palmýry a Dejrizoru ve východní Sýrii, která by ale podle amerických předpokladů měla být do budoucna oblastí pod kontrolou Kurdů (a tím i USA).

Al Kajda a Daeš prostřednictvím svých spojenců poděkovaly Trumpovi za útok, který ochromil jejich nepřítele. Daeš už zahájil ofenzívu v provincii Homs a bez adekvátní letecké podpory ze Šajrátu může mít šanci na úspěch.

Hillary Clintonová vyzvala ke zničení syrského letectva a Trump pár hodin na to vydal příkaz k útoku na leteckou základnu. Jeho domácí popularita bez ohledu na četné pochybnosti kolem smyslu útoku letí vzhůru a do konce týdne by mohl dosáhnout i 50 procent.

Suma sumárum: Po chemickém útoku, jehož pozadí zřejmě hned tak známé nebude, následoval nebráněný spektakulární útok na leteckou základnu, který ale nezpůsobil větší škody, zato posílil ruský vliv na syrský režim a dokonce i omezil manévrovací prostor pro americké letectvo nad západní Sýrií, nicméně současně na úkor Damašku otevřel východ Sýrie americkým zájmům, což v zásadě odpovídá dva roky starým ruským plánům na „sdílenou zodpovědnost“ velmocí v Sýrii, a navrch ještě pomohl Trumpovi získat si domácí válečnický „deep state“…

Nějaké dotazy?

PS. Jaký je vlastně rozdíl mezi 58 oběťmi chemického útoku a bezmála 1500 oběťmi konvenčních amerických náletů z posledního měsíce?

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Budoucnost národů

12:16 Petr Hampl: Budoucnost národů

Denní glosy Petra Hampla.