Václav Kovalčík: O možnostech rozdělení státní moci

08.01.2012 9:09 | Zprávy

Nejprve bych chtěl zmínit klasické rozdělení státní moci (zákonodárná, výkonná a soudní), což se podobá jakési stabilní trojnožce, na níž je umístěn systém daného státu.

Václav Kovalčík: O možnostech rozdělení státní moci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Při troše štěstí a zodpovědnosti mohou být občané spokojeni s jiným typem židle, a tou bývá dohodnutý, věrný a jednotný pilíř ohledně státní moci, která je ve společenských vědách často odsuzována.

Také členové státního uskupení mohou akceptovat dokonce i čtvero rozdělení státní moci, a to na zákonodárnou, výkonnou, soudní a přírodní, což nám připomíná klasickou židli, jakou známe v našich domácnostech. O přírodní složce dané moci se hovoří v souvislosti s civilizacemi, jež si nechtěly špinit ruce realizací soudního verdiktu.

O tom měl například rozhodnout drsný, nelítostný a mrazivý arktický kraj, což fungovalo skvěle, neboť civilizace Eskymáků byla maximálně chráněna před kriminalitou. Již uvedené společenství dokázalo vyřešit i to neřešitelné.

Podobný systém mají i kmeny v subtropických a tropických oblastech planety Země.  A tak bychom se měli od daných civilizací mnohé učit. V případě přijetí perspektivních myšlenek a názorů  - o státní moci - se můžeme klidně dožít nepotřebnosti kriminálů a nápravných zařízení.

Nechť Česká republika, Evropa i okolní státy tvoří rodinné prostředí postavené na zásadách slušnosti ohledně občanského soužití, solidarity a vytváření  hodnot pro dobro společnosti.

Václav Kovalčík, Náchod

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Šílené plány polského premiéra na zbrojení

11:28 Jiří Paroubek: Šílené plány polského premiéra na zbrojení

Polský premiér Tusk, kterého jsem měl po jistou dobu za střízlivého a realistického politika, nemá z…