Vládní síly už registrovaly 58 mrtvých. A to bylo nasazeno přes 2000 vojáků. Byla to těžká rána pro prezidenta Duterta, který pochází z města Davao a jenž vydal dekret o válečném stavu platící na celém ostrově. Je to známka vážnosti situace, neboť filipínský lídr je notoricky antiamerický. Je však nucen se opřít o Spojené státy, aby se vyhnul islamistické ofenzivě, která vypukla v předvečer ramadánu a byla provedena lokálními skupinami, které se prohlašovaly za Islámský stát.
Členové speciálních amerických sil se zúčastňují ofenzivy v Marawi, potvrdila ambasáda USA v Manile. Existuje tajný počet „technických“ poradců, kteří ignorují diplomatické vazby mezi Washingtonem a lídrem Filipín. Je to spektakulární obrat pro Duterta, který hrozil, že odstřihne vojenské vazby na USA. Teroristé se ukázali jako lépe financovaní i organizovaní, než se předpokládalo, což nutí administrativu státu hledat americkou pomoc.
Angažovanost Američanů svědčí o obavě z etablování Islámského státu na nové frontě v jihovýchodní Asii. Šéf organizace IS Abou Baghdadí osobně nařídil ofenzivu na Marawi. Podle predstavitelů filipínského vojska opírajících se o svědectví zatčených bojovníků. „Existuje finanční a ideologická podpora Islámského státu, ale stále není oficiální, což je nutné pro vytvoření nové provincie chalifátu“. Ofenziva mířila na lokální skupiny, aby získala na významu, míní soudce Jones, ředitel institutu Policy analysis of conflict v Jakartě.
(podle Le Figaro, ZP)
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV