V září roku 2014 rozhodli Skotové v referendu o tom, že Skotsko bude dále součástí Velké Británie. Nezávislost Skotska tehdy odmítlo 55,3 % hlasujících, a naopak pro nezávislost bylo 44,7 %, a to při volební účasti dosahující 85 %. Dá se tak jasně říci, že v září 2014 byla většina Skotů přesvědčena o tom, že Skotsko by nemělo být nezávislou zemí, a mělo by být současní Velké Británie.
Situace se však rapidně změnila poté, co Britové 26. června 2016 v referendu odhlasovali, že si přejí, aby Velká Británie už nadále nebyla členem EU. Skotové (a ani Severní Irové) z Evropské unie nechtějí, a skotská premiérka Sturgeonová se tedy ihned po zveřejnění výsledků hlasování o brexitu nechala slyšet, že ve Skotsku může dojít k novému hlasování o nezávislosti. A toto hlasování je tím blíž, čím jasnější kontury podoba vystoupení z EU Velká Británie získává.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV