Ve svém posledním rozhovoru Drahoš například uvedl: „Naším přirozeným ekonomickým prostorem je EU. My jsme její součástí, je proto důležité mít dobré vztahy se všemi zeměmi EU. Na druhé straně, jedním z našich klíčových partnerů jsou Spojené státy, a i z bezpečnostních důvodů. Já jsem člověk, který říká, že bezpečnost státu nelze zajistit izolovaně. Jsme členy NATO, měli bychom dokonce zvýšit příspěvek, jak říká prezident Trump“
V otázce zvyšování vojenských výdajů se tedy Drahoš, bohužel, shoduje s míněním drtivé většiny vrcholných českých politiků (nahlas vyjádřený opačný názor na zbrojní výdaje bychom asi hledali jen velmi stěží), a absolutně ignoruje výroky zahraničních státníků, například předsedy EK Junckera, předsedy německé SPD M. Schulze, německého ministra zahraničí S. Gabriela, slovenského premiéra Fica ad., kteří naopak zvyšování vojenských výdajů až úroveň 2 % HDP striktně odmítají.
Drahošovo zapojení do válečnického mainstreamu je smutné i proto, že Jiří Drahoš v tomto ohledu buď nevidí, nebo nechce vidět dále. Jinde v rozhovoru na otázku, jak by se postavil k případné přítomnosti americké armády na českém území (uvažovaná americká vojenská základna), uvedl: Pokud to není nutné, a zatím to evidentně vypadá, že to nutné není, tak nemá smysl NATO rozšiřovat geograficky rozmístěním nějakých facilit na území států. Na druhou stranu, pokud by to bezpečnostní situace vyžadovala, a já jsem řekl, že si nedovedu představit zajištění bezpečnosti České republiky jinak než v rámci NATO, tak bych samozřejmě proti tomu nebyl.
Realita je však taková, že nutnost nebo nenutnost instalace americké vojenské základny v ČR nesouvisí ani tak se skutečnou realitu tohoto světa, ale zejména s mediální realitou, a její vytváření se mnohdy skutečnou realitou příliš omezovat nenechá. Pokud budeme podle přání Spojených států navyšovat své vojenské výdaje v českými politiky avizovaném tempu, zkrátka tím otevíráme cestu k instalaci americké vojenské základy na našem území. Pokud chce česká armáda za své přezbrojení do roku 2015 utratit 460 miliard koruna, a pokud je v jakémsi plánu, že již v roce 2025 by se ČR mohla dostat na úroveň 2 % HDP vydávaných právě na zbrojení, těžko se tyto výdaje (dvě procenta na obranu budou znamenat více než 100 miliard ročně) budou obhajovat jen tím, že jde o náš závazek vůči NATO, pokud tento „závazek“ nebudou plnit také ostatní státy NATO. A naši nejbližší sousedé a kolegové z NATO, Slováci ani Němci, se ke dvěma procentům HDP na vojenské výdaje v nejbližší době skutečně propracovat nehodlají. Aby se tedy mohly vojenské výdaje navyšovat, samozřejmě to znamená držet české občany v neustálém napětí, například třeba vytvářením dojmů, že se Rusko chystá vyvolávat v Evropě nějaké vojenské konflikty…
Pokud tedy čeští politici rázně neodmítnou navyšování vojenských výdajů ve jménu plnění našich závazků vůči NATO či ve jménu zvýšení bezpečnosti českých občanů, je jasné, že bude sílit tlak také na instalaci americké vojenské základny na našem území…
Je škoda, že Jiří Drahoš se zrovna v této oblasti nechce odlišit od českého politického mainstreamu, veřejné diskusi týkající se zbrojení by to jistě prospělo…
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV