Vaše Věc: Krize v Perském zálivu

22.06.2017 15:48 | Zprávy

Teherán a Dauhá, tedy Írán a Katar, jsou připraveny diskutovat o bezpečnostním regionálním systému se Saúdskou Arábií. V Kataru lodě směřující do Dauhá mají plnou volnost manévrovat v teritoriálních íránských vodách.

Vaše Věc: Krize v Perském zálivu
Foto: pixabay.com
Popisek: Válka, ilustrační foto

Od začátku krize mezi Dauhá a jejími sousedy Saudskou Arábií a Emiráty, Teherán poslal do Kataru čtyři obrovské lodě naložené  humanitární pomoci. Katar čelí také  vzdušné a pozemní blokádě   ze strany Rijádu a Abu Dhabi, kteří obviňují Katar, že podporuje islamisty a že je příliš úslužný vůči  Íránu. Minulý týden šéf íránské diplomacie, Javad Zaris, navrhnul, aby se zavedl permanentní systém konzultací a řešení konfliktů v regionu Středního východu podle modelu „přiblížení se Helsinkám“.

Dohody podepsané  v Helsinkách v roce 1975 během studené války redukovaly napětí mezi západními a komunistickými státy v Evropě. Minulý večer v Paříži katarský ministr zahraničí  Muhamed Abderahmane potvrdil, že jeho země odmítne jakýkoliv diktát své zahraniční politiky, ale že je ochoten na oplátku diskutovat se svými sousedy o regionální bezpečnosti. Na obvinění z proíránského postoje  Katar reaguje, že se 400 tisíci Íránci v Dubaji a v Abu Dhabi, jsou Emiráty partnery Iránu daleko důležitějšími, než je Dauhá.

Deset dnů po ohlášení sankcí že strany sousedních zemí Kataru, se nenašlo žádné východisko z krize. Dauhá, i když má podporu Turecka a Íránu, nechce povolit, ani co se týče  své zpravodajské televize  Al-Jazeera.  Není ani pro vyhoštění islamistů, kteří jsou spojeni s Muslimským bratrstvem.

Situaci Dauhá ztěžuje neexistence jasných  požadavků, které měly být formulovány jeho sousedy, což ztěžuje začátek vyjednávání vedených Kuvajtem a v zákulisí  ještě Tureckem a Francií. "Rijád a Abu Dhabi selhaly ve vytvoření koalice zemí proti Kataru", říká pan Dorsey, specialista na Perský záliv v Singapuru. Spojené státy nepřestaly vysílat do oblasti nejasné signály. Zatímco Donald Trump obviňoval Katar z financování islámských extremistů, Spojené státy ratifikovaly s Dauhá dohodu o dvanácti miliardách dolarů na dodání třiceti pěti bojových letadel typu F-15. Je to znamení, že Washington nás podporuje, blahopřála si  Dauhá. Emmanuel Macron hledá, jak spojit protagonisty krize. Korunni princ Emirátů  Muhamed Zayed, který je dědicem trůnu, byl v minulý  pátek  v Paříži. Emir Kataru přijede do Paříže 6. července. Neexistuje každopádně možnost, že by se oba muži setkali v Elysejském paláci, dává se na vědomí do Abu Dhabi. Byla by to diskreditace kuvajtského zprostředkování, dodal Macron.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: Bezalternativní demokracie a návrat politiky

15:26 Filip Šebesta: Bezalternativní demokracie a návrat politiky

Česká, evropská a celkově celá západní demokratická politika přestává plnit svou funkci. Nedokáže a …