Nekončící seriál vyhazování peněz „na obranu“ má zase novou epizodu. Ministerstvo obrany již obdrželo nabídku od sedmi zbrojařských firem, které by rády české armádě dodaly minimálně 210 obrněných transportérů za nejméně 50 miliard korun. Výběrové řízení by mělo ministerstvo obrany zahájit na podzim.
Náměstek ministra obrany, Daniel Koštoval, k nákupu obrněnců uvedl: „Z hlediska bezpečnosti dodávek budeme preferovat maximální možnou výrobu v České republice.“ Ohánění se českou výrobou je takový tradiční „argument“, který ministerstvo obrany používá před téměř jakýmkoli nákupem čehokoli. Leč realita je občas taková, že ani vítězství v regulérním tendru a vyrobení požadovaného zboží české firmě nezaručí, že si od ní ministerstvo obrany vybavení skutečně vezme.
Tak to bylo například v případě neprůstřelných vest, které po vyhraném tendru vyrobila Česká zbrojovka, ale nakonec české armádě dodají Američané, a to za cenu nesrovnatelně vyšší, než za jakou je měla dodat Zbrojovka. Problém, kvůli kterému armáda odmítla vesty od České zbrojovky převzít, se přitom skutečně jevil jako zejména virtuální a uměle vytvořený problém, tak aby se udělala cesta pro jiného dodavatele. Více jsme o vestách psali například zde. Takže uklidňovat se tím, že peníze vynaložené „na obranu“ „zůstanou doma“, je i přes sliby znějící z ministerstva obrany poněkud předčasné…
A celkem předčasné je počítat i s tím, že armáda za nejméně 210 nových transportérů utratí maximálně oněch deklarovaných 50 miliard korun. Posledních dvacet dokupovaných pandurů mělo také stát 1,274 miliardy, ale nakonec jejich nákup vyšel na 2,069 miliard korun. Pokud se cena armádního vybavení „najednou“ změní o téměř 40 %, je to opravdu hodně. Jeden Pandur měl původně stát 64 milionů. Nakonec však byla průměrná cena jednoho kusu 103 miliardy, což se povážlivě přiblížilo k „Topolánkovým“ pandurům za 135 milionů za kus. Více jsme o nákupech pandurů napsali zde.
Pokud hodlá armáda pořídit nejméně 210 pásových transportérů na zhruba 50 miliard korun, znamená to, že cena jednoho bude téměř 240 milionů korun. Uvidíme, kolik budou transportéry nakonec stát…
Otázkou také je, k čemu česká armáda pásové transportéry, jejichž nákup by měl být historicky největší zakázkou české armády, potřebuje a jak budou přispívat k růstu bezpečnosti českých občanů. Nikde v naší blízkosti nehoří otevřený válečný střet. Bezpečnostním problémem současné Evropy jsou teroristické útoky, a pásové transportéry teroristy zkrátka odhalovat nedokážou... Jediným využitím části tohoto armádního vybavení tedy bude stát se jednou ročně exponátem na přehlídce vojenské techniky… Každopádně tedy půjde o velmi výhodnou koupi…
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV