Ostré kritice prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého čelí vláda na právě probíhajícím volebním sněmu. Kvůli vládní krizi hrozí podle něj balkanizace politického života. Politici hazardují se jménem ČR jako země, kde mají špičkové nadnárodní společnosti zájem investovat. Dlouhý nešetřil také kritikou kvůli byrokratickým překážkám, které musí podnikatelé dnes a denně překonávat.
„Co jste, přes veškeré sliby a kritiku předcházejících vlád, vlastně pro podnikatele, zvláště ty malé střední udělali? Jak se urychlila realizace tolik potřebných infrastrukturních projektů? Proč každá snaha o zjednodušení rozhodovacích procesů naráží na byrokracii a žárlivost ministerských úředníků, neochotných vzdát se svých údajně nenahraditelných kompetencí?“ ptal se politiků prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý ve svém projevu v souvislosti s dobrou hospodářskou kondicí naší země. „Když ale stát má peníze, proč nestaví? Proč stát tak pomalu řeší nazrálé nedostatky našeho vzdělávacího systému, aby skutečně, dlouhodobě řešil situaci na trhu práce,“ rozčiloval se Dlouhý na sněmu.
Akce se účastní kromě 300 delegátů také předseda Senátu PČR Milan Štěch, předseda vlády Bohuslav Sobotka, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, ministr životního prostředí Richard Brabec, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda ODS Petr Fiala. Prezident ČR Miloš Zeman pronesl videozdravici.
Podnikatelé podle prezidenta Hospodářské komory kromě byrokratických překážek a neřešených dluhů v infrastruktuře musí čelit postupnému, nicméně systematickému navyšování nákladů z titulu administrativního tlaku na zvyšování mezd a nově zaváděné regulace. „V naší zemi, pod tlakem odborů, kterému celá Tripartita jen ustupovala, se vytvořil obraz blahobytného podnikatele a trpících zaměstnanců. Je to špatný obraz. Podnikatel má odpovědnost, nemá pevnou pracovní dobu, ani fixní dovolenou, nikdo za něj neplatí zdravotní a sociální pojištění a navíc, nemalá část z nich nemá příjmy ani životní úroveň lepší než průměrný zaměstnanec,“ uvedl.
Hospodářská komora proto vyzvala politiky, aby v tomto funkčním období vlády nepřijímali naprosto škodlivý návrh novely zákoníku práce a nezvyšovali minimální mzdu. „V obou případech jde o líbivé předvolební tahy, které možná uspokojí odbory, ale tvrdě dopadnou na podnikatele a zaměstnavatele,“ vysvětlil tyto kroky Dlouhý.
Sněm Hospodářské komory je letos volební. Nového prezidenta a viceprezidenty Hospodářské komory, kteří budou hájit a prosazovat zájmy živnostníků, malých i velkých firem následující tři roky, si podnikatelé zvolí odpoledne.
Do Hospodářské komory za uplynulé tři roky vstoupil rekordní počet členů. Členská základna dosáhla 15 tisíc členů, při započtení kolektivních členů dosahuje 20 000 členů. Komora v současnosti realizuje také rekordní počet podnikatelských misí – v průměru 15 až 20 akcí ročně. Velmi dobrých výsledků dosahuje i v oblasti legislativy. Do zákonů a vyhlášek se Komoře za poslední tři roky podařilo prosadit ve prospěch podnikatelů 1350 změn a dosáhnout tak úspěšnosti vyšší než 50 procent. Hospodářská komora celkem řešila 776 materiálů v meziresortním připomínkovém řízení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV