Vladimír Dlouhý: Státní sféra bobtná a stojí čím dál víc peněz, na úkor podnikatelů

31.05.2017 17:38 | Zprávy

Růst platů ve veřejném sektoru, který dnes schválila česká vláda, zatíží státní rozpočet a negativně se promítne do celé ekonomiky. Platové výdaje státních zaměstnanců jen letos překonají 162 miliard korun. Přestože současná vláda při svém nástupu k moci proklamovala, že fungování veřejné sféry zefektivní, zpřehlední a bude dbát na peněženky daňových poplatníků, svoji politikou dokazuje pravý opak.

Vladimír Dlouhý: Státní sféra bobtná a stojí čím dál víc peněz, na úkor podnikatelů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

Vláda se k 1. červenci rozhodla přesunem platových tarifům plošně zvýšit 165 tisícům státních zaměstnanců platy o bezmála 10 procent. Hospodářská komora se proti jasnému předvolebnímu tahu vlády vymezuje a apeluje na stát, že by měl jít spíše cestou efektivity. „Nemáme nic proti tomu, aby schopný úředník dostal přidáno. U státních zaměstnanců ale postrádám jakékoliv ukazatele efektivity, podle kterých je lze objektivně hodnotit. Plošné přidávání peněz není systémové a platíme ho my všichni,“ dodává prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Růst platů ve veřejné sféře podle Hospodářské komory vytváří velký mzdový tlak i na české zaměstnavatele a neúměrně zatíží státní rozpočet, který jen na platy státních zaměstnanců letos vydá minimálně 162 miliard korun. Hospodářská komora má za to, že by se měla vláda v posledních měsících spíše věnovat systémovým opatřením. Například, jak zjednodušit život českým podnikatelům, kteří nemalou měrou na platy státních zaměstnanců ze svých daní přispívají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Z bláta do louže, z deště pod okap

15:16 Ivo Strejček: Z bláta do louže, z deště pod okap

Před výbory Evropského parlamentu vrcholí slyšení kandidátů na členství v Evropské komisi. Tomuto pr…