Vladimír Pelc: Doba podzimní

01.09.2019 7:35 | Zprávy

Doba podzimní se nese i ve znamení začátku nového školního roku. Dovolte mi, abych se zaměřil na „školní“ etymologii a historické reminiscence.

Vladimír Pelc: Doba podzimní
Foto: narsoc.cz
Popisek: Vladimír Pelc

Slovo „škola“ pochází ze starořečtiny. „Scholé“ však tehdy, na rozdíl od moderních jazyků, pro něž je pojem škola místem učení mladých, je přípravou na zaměstnání i občanský život, znamenalo scholé především odpočinek, oddech, prázdeň, přestávku, prázdniny. Tedy dobu, kdy člověk opouští zaběhaný rytmus života, práce a starání, kdy se nemusí věnovat plnění úkolů diktovaných mu často zvnějšku, plynoucích z denního provozu lidského života, nýbrž kdy si dělá čas sám pro sebe. Místem rozhovorů i přednášek. Škola ve smyslu scholé je školou nedělní, sváteční nebo dokonce posvátnou, je místem transcendence, přesahu. Místem, kde člověk pracuje sám na sobě a otevírá si další možnosti, „přesahuje“ sám sebe, svůj dosavadní stav, rozhled, názory, představy, myšlenky.

Praktická orientace studijních oborů pak navazuje na další z antických motivů – téchne (dovednost, řemeslo, umění). Ve starořeckém slově téchne zaznívá novověkému člověku technika, tedy především nástrojné, instrumentální zvládnutí materiálů či produkčních procesů; pro antického člověka však téchne neznamenalo pouhou zručnost nebo dovednost a obratnost, zkušenost a zdatnost, nýbrž vědoucí vyznání se, tedy nejen schopnost vyrobit účinnou zbraň, ale také použít lsti v boji, nejen vyrobit nástroje k pečení chleba, ale umět je k uspokojivému výsledku použít, vytvořit nejen předmět vyhovující lidské potřebě, ale stvořit i něco nově krásného a užitečného. Téchne vyžaduje mistra a mistrovství – je to organizující princip lidského světa. Je to počátek vzniku uměleckých řemesel. Spojuje antický ideál moudrosti a dovednosti poukazem na Akademii Platónovu, s transformací antických ideálů krásy a přirozenosti v době raně novověké, v době rudolfínské, přejeme hodně dalších nedočkavých studentů, kteří si zde osvojí nejen praxis (πραξις), čili postupy účelného zacházení s věcmi, nýbrž i onu původní techne – pokorné vědění o povaze věcí. Podzim je dobou sklizní, klasobraní a vinobraní, dobou bilance a radosti z vykonané práce. A klasobraním školním.

Vladimír Pelc

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Pavel a Řehka nevědí o čem mluví

12:22 Jiří Paroubek: Pavel a Řehka nevědí o čem mluví

…a rozhodně to není v zájmu českých občanů. Významná část české politické elity, včetně té armádní, …