Vladimír Pelc: VIP šmejdi

18.08.2018 20:10 | Zprávy

Jak obecně charakterizujeme tzv. šmejdy? Jsou to osoby, fyzické nebo právnické, komerční i politické, které slibují to, co nemohou a hlavně nechtějí občanům poskytnout, co nechtějí uskutečnit, splnit. Ale nechávají si za to velmi mnoho zaplatit.

Vladimír Pelc: VIP šmejdi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Označení je zavedené pro prodejce různých krabiček na šetření energií, přípravků na okamžité vyléčení rakoviny, slepoty… Specifickým druhem šmejdů jsou šmejdi političtí, kteří slibují starost o obecné blaho, ale starají se o blaho své.

Zejména v posledním čase je veřejný informační prostor údaji o činnosti politických šmejdů zaplněn.

Bývalá místostarostka Prahy 4 Ivana Staňková nakoupila v roce 2014 velké množství alkoholu za peníze městské části, jsme informovali koncem minulého týdne. Jen pro připomenutí: šlo o 50 lahví vína, tři lahve vodky, pět sektů, 62 piv a mnoho dalšího alkoholu – vesměs tvrdého. Ale Ivana Staňková rozhodně nebyla jediná, která nakoupila alkohol z reprefondu. Velké množství alkoholu ve stejném roce nakupoval téměř každý člen Rady.

Současná místostarostka Prahy 4 Iva Kotvová letos nakoupila víno za 290 korun, luxusní šampaňské Oudinot Brut za 1048, radní Zdeněk Pokorný koupil v Bille 5 lahví sektu v hodnotě 500 korun; místostarosta Zicha koupil červené víno za 120 korun, další moravská vína za 200 nebo pivní box za 2333 korun.

A to vše z tzv. reprefondu. Přitom z něho se má hradit pouze drobné pohoštění pro návštěvníky (zpravidla veřejnost, případně členy zastupitelstva, předsedy politických klubů, komisí rady a výborů zastupitelstva), konkrétně čaj, káva, nealkoholické nápoje, ovoce a sušenky, popř. pracovní snídaně s občany, pracovní obědy, drobné dárky, například květiny nebo knihy, jednorázové kelímky a voda na akce městskou částí organizované.

Šampaňské, piva, krevety, drahý alkohol, drahá vína, maso na gril… To vše si někteří politici nechávají proplácet. A ještě k tomu dostávají stravenky.

Dalšími případy zneužívání veřejných prostředků z tzv. reprefondů se to na internetu jen hemží, dalšími případy využívání funkce též − kupř. středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná-Jermanová z hnutí ANO je veřejnosti v tomto směru velmi známa. Její manžel do své práce jezdil luxusní limuzínou (Škodou Superb), služebním autem kraje, a na zápasy fotbalové Slavie zase Škodou Kodiaq, automobilem zapůjčeným Středočeskému kraji od mladoboleslavské Škodovky, smlouvu podepisovala sama hejtmanka. A ona i její muž opakují, že vše probíhalo podle smlouvy. Tedy že vše bylo a je legální.

Takže otázka zní, v čem je chyba? V nedostatku morálního kódu některých politiků. Žijeme v čase, kdy, bohužel, k občanskému statusu osoby politika nepřináleží morální kód, jímž by se politici řídili, kód, který by jim sděloval, že to a to se nedělá, že to není legitimní, byť je takové jednání kryto legalitou smlouvy. Kód, jenž by vymezoval, co občané považují za závazné, morální, správné, tedy co je pro ně legitimní; morální kód, který by politikům přikazoval naplňovat původní obsah politického jednání, totiž jednání pro blaho většího celku. Současná politika je převážně individuálním podnikáním na specifickém teritoriu, teritoriu politiky, s cílem výjimečného osobního nelegitimního prospěchu. Gaunerství konkrétních politiků je ztrátou jejich legitimity; ovšem bez ní by neměli být voleni.

VIP je zkratka z anglického označení „very important person“, v překladu „velmi důležitá osoba“; političtí gauneři by měli mít označení VIP šmejdi.

Vladimír Pelc

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O zapomenutých hrdinkách

15:16 Petr Hampl: O zapomenutých hrdinkách

Denní glosy Petra Hampla.