Vladislav Větrověc: Co řeklo Atomexpo 2014 o budoucnosti jádra?

01.07.2014 9:31 | Zprávy

Mezinárodní veletrh Atomexpo 2014 je každoročně největší událostí ruského jádra navštěvovanou tisícovkami odborníků z desítek zemí světa. Je to tedy ideální příležitost k představení nových projektů, úspěchů za minulý rok a dalších plánů. Jaká tedy mohou být naše očekávání budoucího vývoje jádra v souvislosti s tím, co bylo možné vidět a slyšet na tomto veletrhu?

Vladislav Větrověc: Co řeklo Atomexpo 2014 o budoucnosti jádra?
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Předně je jasné, že Rosatom stále bude držet svou pozici na zahraničních trzích a plánuje stavbu nových bloků. Pro ostatní společnosti bude představovat velkou konkurenci, což je patrné i z jeho úspěchů v Evropě. Zdá se ale, že na čínském trhu ztrácí a nemá tak velké plány jako Areva či Westinghouse. Může to být tím, že nedává čínským konstruktérům takový přístup k dokumentaci jako dvě zmíněné firmy. Vede to patrně i k tomu, že se jen tak nedočkáme čínské verze reaktorů VVER, jako je to v případě amerického AP1000 a jeho čínské verze CAP-1400.

I když se stánky čínských společností na veletrhu ztrácely mezi ruskými firmami, jejich poselství bylo jasné: Největší rozvoj energetických reaktorů bude probíhat v Číně. Plány této země jsou vskutku ambiciozní ať už se jedná o stavbu reaktorů vlastní konstrukce na svém území, nebo v zahraničí, nebo vývoj nových typů reaktorů. Jen čas ale ukáže, jak budou tyto plány realizovatelné.

Na tento veletrh také pronikaly hlasy o tom, že bez jádra se lidstvo neobejde. Toto se týká nejen rozvojových zemí, v nichž s rozvíjejícím se průmyslem a životní úrovní prudce roste i spotřeba elektrické energie, ale i vyspělých zemí, které chtějí dodržet své plány v redukci emisí CO2. Zástupci Japonska potvrdili, že otázka ceny energií a nárůstu emisí v souvislosti s uzavřenými jadernými reaktory po fukušimské havárii je stále nevyřešená.

Předností ruských společností jsou velmi pokročilé metody řízení výstavby jaderných elektráren, které jsou souborně nazývány Multi-D. Na jejich rozvoji pracuje společnost NIAEP-ASE a během veletrhu došlo k slavnostnímu podpisu dohod se společnostmi zabývajícími se řízením velkých projektů. Byla to pobočka společnosti IBM pro východní Evropu a asociace Sovnet. Můžeme tedy očekávat další rozvoj metod pro řízení výstavby jaderných elektráren, které vedou k dodržování termínů a nezvyšování nákladů oproti původní hodnotě projektu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Co přesně je podle vás špatně?

Dobrý den, můj dotaz se váže k tomu, co tvrdíte zde: https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Slachta-Prisaha-Soudci-se-boji-soudit-kauzu-Dozimetr-772054 A k té korupci, pořád jako politici slibujete, že s ní skoncujete. Proč je to takový problém? Co jste proto udělal vy? A věříte v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Nahý v trní

15:49 Zbyněk Fiala: Nahý v trní

Ukrajinský prezident Vladimír Zelenský verbálně odmítá podmínky Washingtonu pro ukončení války s Rus…