Výzva Vládě ČR k nepodpoření návrhu novely zákona č. 111/2006 Sb., „o pomoci v hmotné nouzi" a zákona č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu poslankyň Ivany Řápkové a Lenky Kohoutové, jako i poslaneckého návrhu Ivany Řápkové, kterým se mění zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, ve znění zákona č. 306/2009 Sb.
Občanské sdružení Forum CZ vyzývá premiéra ČR Petra Nečase a Vládu ČR aby:
a) nepodpořila návrhy novely zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi a zákona č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu poslankyň Ivany Řápkové a Lenky Kohoutové, / ST. 268
b) nepodpořila poslanecký návrh Ivany Řápkové, kterým se mění zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, ve znění zákona č. 306/2009 Sb./ ST. 272
Odůvodnění:
a) Novelou předkládaného návrhu zákona č.111/2006 Sb; o pomoci v hmotné nouzi se zavádí možnost, kterou by dávka v systému pomoci v hmotné nouzi „příspěvek na živobytí" mohla podléhat exekuci. Současně navrhuje, aby dohoda o srážkách mohla být sjednána orgánem moci výkonné nebo orgánem územního samosprávného celku do výše existenčního minima. Tímto zákonem se jednak posiluje vliv exekutorů, ale také dává možnost navýšit dluh o náklady exekučního řízení až o několik tisíc korun.
Takto navýšený dluh, by se pak mohl vymáhat od nejnižší sociálně situované skupiny obyvatelstva žijící už dnes na hranici chudoby, bez ohledu na rasovou nebo etnickou příslušnost.
Tento zákon postihuje především rodiny s dětmi, jenž jeden z rodičů se stal dlužníkem a tímto způsobem se předkladatel zákona dotýká přímo bezbranných dětí, které musí převzít odpovědnost, jako společně posuzované osoby, za nezodpovědné chování rodičů tím, že se dostanou spolu s rodiči na úroveň existenčního minima, přestože pro ostatní občany je nezabavitelné minimum ve výší životního minima zachováno a garantováno.
Takto nastavený zákon bude v konečném důsledku mít závažné sociální a ekonomické dopady ve společnosti. Omezí koupěschopnost obyvatelstva, uvrhne lidi do větší chudoby, demotivuje dlužníky vykonávat veřejnou službu, přičiní se o výrazný nárůst kriminality a bude vést k sociálním nepokojům. Nezanedbatelný je i fakt, že tento zákon povede k rozpadu rodin a může způsobit nárůst sebevražd z ekonomických důvodů.
Z výše uvedených důvodů považujeme tento návrh zákona za nepřijatelný a neslučitelný s demokratickými principy. Proto navrhujeme, aby vláda hledala jinou formu zákonů, ale i prevence k tomu, aby se eliminovali možnosti pro vytváření dluhů u této cílové skupiny občanů. Případně možnost dluh si odpracovat ve prospěch samosprávy.
b) Zavedením § 15a „zákaz pobytu" do zákona 200/1990 Sb., o přestupcích stát výrazně zasáhne a omezí práva občanů, v některých případech se může stát, že jednotlivci přijdou o zaměstnání. Zákon neúměrně tvrdě trestá přestupce společensky méně závažných deliktů. Důvodně lze předpokládat, že tento zákon bude uplatňován výlučně proti sociálně nejslabší skupině obyvatel, především Romské národnostní menšině, jelikož sankce za přestupek již zákon o přestupcích určuje.
Do rámce přestupků postižitelných tzv. „zákazem pobytu" spadá různá škála přestupků, která postihuje řidiče, kuřáky, OSVČ nebo stačí někoho jen urazit či vydat v posměch, přičemž musí být zachována pouze podmínka „nepříslušnosti" k dané lokalitě. Samospráva měst a obcí by tímto zákonem získala do své kompetence prostředek, který v současnosti obsahuje trestní zákoník, ale rozhodují o něm kvalifikovaný, fundovaný, nestranný soudci. Zákon rovněž zavádí duplicitní potrestání a možnost podle § 82a zveřejnit údaje umožňující identifikaci tohoto občana (jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu) s informací o spáchaném přestupku a uložené sankci (v rozsahu výroku rozhodnutí) na své úřední desce, což je taky v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů. Takto neprofesionálně navrhovaný zákon striktně odmítáme a důrazně žádáme, aby jej vláda nepodpořila. Proti těmto návrhům se vyjádřilo prostřednictvím petice do této chvíle přibližně 650 Romů.
S úctou
o.s.Forum CZ, Miroslav Kováč, Antonie Burianská, Iveta Bílková
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .