Zbyněk Fiala: Konec všech poplachů

23.02.2022 19:53 | Komentář

Ruská bezpečnostní záruka povstalcům na Donbase nejspíš ukončila riziko, že „zítra to začne“. Místo toho přijdou sankce, které by přišly tak jako tak.

Zbyněk Fiala: Konec všech poplachů
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Nekonečný seriál proroctví, že zítra začne válka, jakou svět neviděl, stejně jako stupňující se palba přes linii kontaktu s povstaleckou zónou na Donbase, vyústil do tečky v podobě jednoznačného ruského rozhodnutí povstalecká území bránit. Formálně má podobu ruského uznání luhanských a doněckých republik, ale klíčové bylo okamžité poskytnutí ruských bezpečnostních záruk těmto subjektům, i kdyby je neuznával nikdo jiný.

Těžko však radit, co by se mělo dělat jiného, když Washington stupňoval válečnickou hysterii dokonce i k výslovné nelibosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Neustále strašil útoky „pod cizí vlajkou“, tedy že ruská strana bude předstírat své napadení, aby mohla rozpoutat plánovanou agresi proti Ukrajině, počínaje obklíčením Kyjeva. Čišelo z toho, že se mají za každou cenu rozpoutat provokace, která měly vyvolat sankce ne za to, co se stalo, ale co se údajně chystá.

Kdo to trochu sleduje, ten ví, že už od loňského jara se chystalo násilné obsazení Donbasu ukrajinskými silami, jednou těmi oficiálními, jindy ozbrojenými milicemi, které jsou mimo kontrolu ukrajinské vlády. Demonstrace ruské síly, která vyvrcholila probíhajícím cvičením v Rusku a Bělorusku, tomu měla zabránit. Kdyby totiž k takovému násilnému obsazení Donbasu došlo a Rusko přišlo pomoci bránit region, který je v ohrožení už od časů Majdanu z roku 2014, byl by to vpád přes cizí hranice. Ruská reakce by pak musela být velmi opatrná, protože i malý zásah by vyzněl jako zásadní porušení suverenity sousedního státu. Násilné obsazení Donbasu ukrajinskými silami a pokoření Ruska, které vnímá tamější obyvatelstvo jako své krajany, by tedy asi uspělo.

Jestliže však nyní Rusko uznalo povstalecké republiky, které byly v ohrožení zničujícího útoku, a slíbilo jim ochranu, je to něco jako uznání Kosova, které nedělalo problém ani Česku. Bezpečnostní garance je něčím víc než okázalá vojenská cvičení na dohled od ohrožené zóny. Do tohohle střetu asi nikdo nepůjde. Evropa už mluví jen o sankcích a je z toho patrná úleva, že jedno nebezpečí má z krku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: Bezalternativní demokracie a návrat politiky

15:26 Filip Šebesta: Bezalternativní demokracie a návrat politiky

Česká, evropská a celkově celá západní demokratická politika přestává plnit svou funkci. Nedokáže a …