Česká republika nadále patří mezi premianty EU, ale jen podle největší inflace. V měsíčních datech nás občas někdo předběhne, ale dlouhodobý vývoj jasně ukazuje, kdo tady míří nejvýš. Ve smršti čísel z Českého statistického úřadu jsou nejnápadnější ceny energií, kdy elektřina zdražila meziročně skoro trojnásobně, ale zarazí i skok v cenách brambor o polovinu nebo cukru, který to zvládl za jediný měsíc (zvýraznil jsem to):
„Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 8,5 %, což bylo o 1,6 procentního bodu více než v září. Toto zrychlení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno především cenami v oddíle bydlení. Ceny elektřiny zrychlily svůj meziroční růst na 148,6 % (v září 16,5 %) zejména vlivem jejich výrazného poklesu v říjnu 2022. Naopak ceny zemního plynu zpomalily svůj růst na 6,2 % (v září 12,5 %), ceny tepla a teplé vody na 31,0 % (v září 36,2 %) a tuhých paliv na 3,9 % (v září 12,9 %). Na meziroční cenový vývoj měl také vliv mírnější růst cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny chleba v říjnu vzrostly o 5,1 % (v září o 10,3 %), zeleniny o 12,4 % (v září o 20,4 %), z čehož ceny brambor byly vyšší o 48,5 % (v září o 63,4 %). Ceny vajec klesly o 6,2 % (v září růst o 7,5 %) a ceny cukru o 11,1 % (v září růst o 44,6 %).“
U cen elektřiny hrálo roli ukončení cenového stropu. Ale to je detail, který moc nemění na celkovém obraze. Nejvýmluvnější je graf z čísel Eurostatu, který ukazuje, že dlouhodobě v inflaci Evropě kralujeme.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV