Ústavní soud to nemá lehké, má se zabývat docela speciální fiskální operací, jakou je valorizace důchodů. Minulé úterý proběhlo veřejné projednávání, které však zatím nevedlo k rozhodnutí. Vláda valorizaci oklestila zákonem, který opozice žádá zrušit, protože byl přijat retroaktivně, a ještě k tomu v markýrované „legislativní nouzi“. Tu „nouzi“ vláda zdůvodňuje tím, že byla údajně zaskočena prudkým inflačním vývojem v lednu 2023, kdy Český statistický úřad ohlásil skok indexu spotřebitelských cen na děsivých 17,3 procenta.
Jenže tak velké překvapení to nebylo. V návrhu státního rozpočtu ČR na rok 2023, který byl poslancům rozdán 30. září 2022, najdeme v kapitole Východiska a priority státního rozpočtu také tabulku základních makroekonomických ukazatelů, mezi kterými je predikce průměrné míry inflace. Ta je tam uvedena pro rok 2022 ve výši 16,2 procenta a pro rok 2023 ve výši optimističtějších 8,8 procenta. Nepočítat s valorizací za těchto podmínek tedy není omyl, ale podvod. (ZDE)
Ani ministerští makroekonomičtí analytici nejsou věštci, a tak tam tu předloňskou průměrnou inflaci trochu přehnali, nakonec v prosinci činila jen 15,1 procenta. Tu loňskou zase trochu trochu podcenili, v listopadu činila 11,4 procenta. Strašila ale od začátku roku, v kterém ty predikce vznikaly. Už v lednu 2022 byla skoro na meziročních 10 procentech a od května 2022 se pohybovala nad 15 procenty. Čím nás mohl leden 2023 vyděsit? Leknout se v takové situaci 17 procent, to už chce umět. (ZDE)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV