Porada ekonomických ministrů vlády P. Nečase 27. února projednala návrh opatření, která by měla pomoci plnit vládní program konsolidace veřejných financí. Na tiskové konferenci po poradě byly tyto návrhy prezentovány jako objektivně potřebné, takové, které by musela udělat každá vláda. To ale v žádném případě není pravda. Ve skutečnosti jde o ideologickou zaslepenost vlády, která i nadále nedokáže uvažovat v alternativách a náklady svého vládnutí i dopady krize chce jednoduše hodit na ty, co se nemohou bránit..
K letošnímu roku ekonomičtí ministři doporučili, aby vláda s ohledem na hospodářskou recesi ušetřila v rámci svých exekutivních pravomocí ve státním rozpočtu 2012 na výdajích dalších 23 miliard Kč. To znamená, že předpokládají ekonomický vývoj, který nepřinutí vládu předstoupit před parlament s dříve uvažovanou úpravou zákona o státním rozpočtu. Úspory mají tedy být řešitelné pouhým úředním zmrazením části zákonem již schválených výdajů. Tento předpoklad ale přestane platit, pokud se ukáže, že lednová prognóza ministerstva financí je příliš optimistická a výpadek v příjmech státního rozpočtu bude větší.
V letech dalších má dojít k mnohem větším úsporám, které si již vyžádají zásah do legislativy. V roce 2013 se má ušetřit 43 miliard Kč a v posledním roce mandátu této vlády, v roce 2014, dokonce 84 miliard Kč. Dosaženo toho má být robustním zásahem na straně příjmů, tedy dalším zvýšením DPH s výnosem okolo 20 mld. Kč – jednou z variant má být i sjednocení sazby DPH na 20 %. Druhé robustní opatření má být na výdajové straně, a to zmrazení penzí (odložení jejich valorizace) na období 2013-2015.
Tento zásah je do té míry sociálně tvrdý, že vyvolá nepochybně složité vyjednávání i v rámci koalice. Mluvit o rozpočtové odpovědnosti u návrhů, které občané vnímají spíše jako amorální, je ukázka arogance. Návrhy nezamaskují ani úvahy o drobných dalších úpravách, jako je např. možnost dočasného zavedení symbolické druhé sazby u daně z příjmů pro největší boháče či omezení současných daňových paušálů pro živnostníky.
Ani uvažovaná prorůstová opatření nevybočují z toho mála, co se dosud v ČR v posledních letech dělalo. S ohledem na skandály při čerpání evropských dotací je přímo výsměchem mluvit o nenadálé mobilizaci těchto zdrojů. Domácí poptávka (investice i spotřeba) bude zřejmě dál slabá. A není jasné, ani jak a z čeho chtějí ekonomičtí ministři posílit stále nedostatečnou podporu exportu. Tímto přístupem nedosáhne ČR na rozdíl od např. Polska či Slovenska ani nízkého průměru ekonomického růstu EU.
Tyto úvahy o podpoře růstu působí alibistickým dojmem a zjevně nejsou projevem věcnějšího a poučenějšího přístupu vlády k hospodářské politice. Potřebujeme jak skutečnou politiku růstu, tak spravedlivější rozdělení břemen současných ekonomických potíží. Jednostranné utahování opasků jsme již zažili a občané to právem odmítají. K tomu nepochybně mandát tato vláda nedostala. Seje tak vítr, který může dosavadní nečas proměnit ve skutečnou bouři. Odpovědná vláda by takové návrhy přijmout neměla.
Jiří Dolejš, poslanec Parlamentu ČR a stínový ministr KSČM pro resort financí
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: KSČM