Orlová. Město v Moravskoslezském kraji mezi Ostravou a Karvinou. Město, kde jsem se narodila já, moje děti i stovky dalších dětí, které jsem zde na základní škole učila. Poznala jsem i jejich rodiče -moje sousedy a spoluobčany. Poznala jsem i jejich starosti a trápení. Některá jsou společná všem obyvatelům severní poloviny Moravskoslezského kraje: Neuvěřitelně znečištěné ovzduší, když jsou při inverzích překračovány povolené imisní limity až 1000násobně! Vysoká nezaměstnanost a problémy soužití s nepřizpůsobivými občany pak trápí všechny občany našeho kraje.
Nechtěla jsem zůstat pasivním kritikem. Proto jsem v roce 2010 jako členka politické strany Věci veřejné požádala voliče o důvěru a dostala ji. Stala jsem se poslankyní. Důvěru jsem dostala i od svých spolustraníků, kteří si mne vybrali na post předsedkyně Krajské rady Věcí veřejných Moravskoslezského kraje. Nově zvolenou krajskou radu tvoří dalších osm lidí, které spojuje snaha pohnout letitými problémy našeho kraje. Rada se teď musí ve všech problémech urychleně zorientovat. Zjistit co už bylo vykonáno, v čem pokračovat, co je slepá ulička, jaké jsou možné cesty nápravy a začít pracovat.
Ostravsko je region s největším znečištěním ovzduší v Evropě. Pravděpodobně už v říjnu začne platit nový zákon, který umožní stanovovat obcím nízkoemisní zóny a vládě zastavit provoz znečišťovatelů. Zákony tu jsou. Situace se ale nelepší. Problém tedy asi nebude v zákonech, ale v jejich nedodržování. Co potřebujeme je vláda práva a rovné podmínky pro každého. Stát si musí vynutit dodržení pravidel, která má. Velkým i malým znečišťovatelům pak nezbyde nic jiného než investovat do další modernizace provozů i lokálních topenišť.
Ostravsko bylo vždy ocelovým srdcem republiky. Nyní už je spíše strojírenským. Kraj musí pracovat na tom, aby byl Moravskoslezský region místem atraktivním jak pro investory, tak i pro své obyvatele. Aby se tu lidé cítili dobře a měli práci. S tím souvisí také problém nepřizpůsobivých spoluobčanů. Pravidla musí platit stejně pro všechny. A jejich dodržování musí být vyžadováno tvrdě a s nulovou tolerancí. Stát ale musí právě těmto lidem pomoci, aby neskončili v rukou lichvářů, dealerů drog a tzv. podnikatelů-majitelů nemovitostí, vytvářejících sestěhováváním nepřizpůsobivých pověstná ghetta. Člověka formuje rodina, škola a prostředí, ve kterém žije. Znám to jako máma i učitelka. Každé dítě vyžaduje jinou péči. Některých si nemusíte skoro všímat, jiné dosáhnou dobrých výsledků jen při pravidelné kontrole a pomoci. Stát nesmí rezignovat na výchovu a vzdělání každého. Jinak bude mít tato „státní lenost" tragické důsledky.
V politice jsem krátce. V Moravskoslezském kraji ale žiji, pracuji a vychovávám děti. Chci, aby se nám tu žilo dobře, a proto jsem vyměnila katedru a tabuli za poslaneckou lavici, kde se spoustě věcí teď musím učit i já. Věřím, že společně pohneme s tím, co nás trápí.
Jana Drastichová, předsedkyně Krajské rady Věcí veřejných v Moravskoslezském kraji
Související:
Drastichová (VV): Budeme pracovat na obnovení důvěry lidí ve Věci veřejné
John: VV vstupují do nové etapy - vznikají krajské rady
Průšvih ve sněmovně. Poslankyně VV švindlovala, Rath to nahlásil
##MINIPAS 2263## Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz