Dojde tak k završení roční práce na regulaci a zdanění hazardu. Rok 2011 byl přelomový v mnoha oblastech, z nichž jednou je i hazardní průmysl. Ještě v prosinci 2010 byl jednou z lobbisticky nejúspěšnějších oblastí právě hazard. Ročně rozděloval více než 3,5 miliard korun podle „svého svědomí“ na veřejně prospěšné účely. Obce neměly pravomoc vyhnat herny, respektive videoloterijní terminály (VLT) ze svých center. Řadě těchto přístrojů byla vydaná povolení na 10 i více let.
Během roku 2011 však došlo k úplnému obratu. Nejprve Poslanecká sněmovna připravila a schválila právní úpravu, která dala obcím pravomoc regulovat nejen VLT, ale i elektronické rulety a lokální herní systémy na svém území. Současně byly navýšeny odvody na veřejně prospěšné účely na 20% z obratu, užití výtěžku muselo být prokazováno smlouvou, kterou schvaloval povolovací orgán a která měla být následně zveřejněna. Také došlo ke zvýšení sankcí za porušení zákona a zkrácení platnosti vydaných povolení na dobu tří let.
Během této doby Ústavní soud poprvé přisoudil v případu Chrastavy obcím možnost upravit obecně závaznou vyhláškou existenci a provoz VLT stejně jako klasických herních beden (VHP). Dne 7. září vydal Ústavní soud další rozhodnutí týkající se regulace hazardu, tentokrát ve věci vyhlášky Františkových lázní. Přisoudil obcím právo regulovat hazard na svém území, nikoli na základě zvláštního zákona, ale v zájmu veřejného pořádku, a to prakticky bez ohledu na znění zákona o loteriích.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: TOP 09