Havel (ČSSD): Nezodpovědnost vlády poškodí ČR

25.01.2012 8:51 | Zprávy

"Proč se nesnažíme peníze z evropských fondů efektivně čerpat třeba na pomoc lidem bez práce nebo na lepší dopravní infrastrukturu?" ptá se Jiří Havel, vedoucí delegace ČSSD v EP a člen Rozpočtového výboru, po rozhodnutí české vlády o snížení víceletého rozpočtu EU.

Havel (ČSSD): Nezodpovědnost vlády poškodí ČR
Foto: Štěpán Hašek
Popisek: Europoslanec Jiří Havel

Ministři schválili bez jakékoliv širší diskuse s opozicí návrh, aby se Česká republika při jednáních o příštím sedmiletém finančním rámci EU připojila po bok zemí jako je Německo, Francie a Velká Británie, které usilují o snížení výše unijního rozpočtu pod úroveň 1 % HND.

Díky tomu jsme opustili velmi unáhleně zájmy Visegrádské čtyřky. Jedná se o nezodpovědný postoj české pravicové vlády, která masivní škrty v evropském rozpočtu z ideových důvodů podporuje, a to v situaci, kdy je ČR stále čistým příjemcem z rozpočtu EU. To znamená ve chvíli, kdy do společného rozpočtu odvádí menší objem financí, než z něj formou různých politik dostává zpět.

"Pravicová koalice dostala svou neschopností čerpat evropské prostředky Českou republiku na místo poslední. Místo toho, aby se vláda zlepšila a využila příležitosti, kdy je dnes spoluúčast v takových projektech většinou jen 15 až 25 procent. Evidentně chce raději méně peněz, protože spoluúčast jí zatěžuje rozpočet. Prosazování úspornějšího rozpočtu se může obrátit proti vládě a Česko nakonec z vyjednávání odejde s nižšími dotacemi pro své regiony. Ve hře jsou přitom desítky miliard korun, o něž tímto nezodpovědným a nelogickým manévrem můžeme přijít," dodává Jiří Havel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartůšek (Přísaha): Hlasovala jsem proti evropské komisi, pokračování nesmyslné zelené politiky

6:04 Bartůšek (Přísaha): Hlasovala jsem proti evropské komisi, pokračování nesmyslné zelené politiky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ustavení nové Evropské komise.