Havel (ČSSD): Zkrachují místo Řeků Maďaři?

11.01.2012 14:49 | Zprávy

Ve stínu populární řecké dluhové lapálie se ocitla v potížích země, která je blíž. Jejíž osud nás může ovlivnit. Maďarsko je zemí stejné kategorie jako Česko.

Havel (ČSSD): Zkrachují místo Řeků Maďaři?
Foto: Štěpán Hašek
Popisek: Europoslanec Jiří Havel

Jde o středoevropskou postsocialistickou ekonomiku, která nevstoupila do Eurozóny a má různice s Evropskou unií i dalšími mezinárodními institucemi. Premiér Orbán si tlučením na nesnášenlivý bubínek vykoledoval v Evropě negativní popularitu srovnatelnou s Václavem Klausem.

Uherské problémy se netýkají jen hospodářské oblasti. Nepřehlédnutelná je „ochrana“ zájmů maďarských národnostních menšin v zahraničí, kterou pociťují i Slováci. Orbánova vláda podpořená kontrolou ústavní většiny v parlamentu sáhla třeba i na úpravu novinářských svobod nebo ke krokům, které mohou být vnímány jako omezení nezávislosti centrální banky.

Orbán se dotkl i hospodářských práv. Zásah do soukromého sektoru v oblasti penzijního spoření byl radikální. Jakkoli tento krok vzbuzuje zřetelné sympatie obyvatel, investoři vnímají nejistotu a závislost ekonomických podmínek na nepredikovatelných politických rozhodnutích. Podobně přenesení nákladů cizoměnových hypoték maďarských občanů na bankovní sektor administrativním rozhodnutím sice zvyšuje popularitu premiéra, ale snižuje důvěryhodnost země.

Premiér si v minulosti dal záležet na tom, aby jednal s mezinárodními institucemi s teatrální arogancí. Slavná je příhoda, kdy sdělil představitelům Mezinárodního měnového fondu, že na ně nemá čas, neboť odchází na důležité utkání v kopané. Po dvaceti minutách skutečně odešel. Odešli i emisaři MMF. Na letiště. Také poslední jednání s mezinárodními institucemi skončilo předčasně…

Předseda vlády sází na to, že je v zájmu mezinárodních institucí zachraňovat zemi z bryndy. Nechtějí zažehnout řetězovou reakci. Mají v jeho zemi i své peníze a jejich osud nechtějí riskovat. Jenže tady se Orbán maličko plete. Mezinárodní instituce vědí, že v následujícím období stejně budou mít ztráty a že se tedy rozhodují, kam omezené zdroje pošlou. Hořký osud jedné neposlušné země by mohl „motivovat“ ostatní.

Nic nemění, že formálně Maďarsko nevykazuje fiskální katastrofu a jeho zadluženost je vůči řecké poloviční, zhruba na úrovni evropského průměru. Analytici upozorňují, že není důvodů k optimismu. To pro zemi, která potřebuje ve větším rozsahu refinancovat zadlužení, není dobrá zpráva. Potřebuje podporu mezinárodních struktur.

Země není vnímána jako dostatečně hospodářsky významná, aby její „bankrot“ působil zásadní obtíže. Není součástí Eurozóny, což oslabuje potřebu intervenovat. To se samozřejmě promítá do snížení ratingů Fitch, Moody i Standard & Poor´s. Nejistota kolem Maďarska negativně ovlivňuje i hodnocení naší země, jakkoli propojenost ekonomik je malá.

Maďaři hrají vysokou hru s nízkými kartami. Kursový účet za ni platíme i my.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Co Řehka s Černochovou zapomněli sdělit

16:04 Kavij (KSČM): Co Řehka s Černochovou zapomněli sdělit

Další tradiční setkání armádních velitelů pořádané koncem roku v Praze je minulostí.