Dokonce i prezident Francie prosazuje v ekonomice německou cestu. Je to náhoda nebo je to v přístupu?
Za současným úspěchem Německa stojí jasná hospodářská koncepce. Němci dali jasně najevo, že si utáhnout opasky musí všichni – jednou třetinou státní správa, jednou třetinou občané a jednou třetinou podnikatelský sektor. To je fér. A začali u státní správy. Docílili během roku významných úspor. Zainvestovali naopak do dobře fungujícího trhu práce. Mezi lety 2002 a 2006 proběhla v Německu velká sociální reforma. Na jedné straně se zavedly nové požadavky na občany, aby si aktivněji hledali nová zaměstnání a přijímali nové formy zaměstnávání, ale na druhou stranu se zavedly nové způsoby podpory státu jako např. „Kurzarbeit“, snížené úvazky, které umožňují podnikům, aby své zaměstnance v době krize nepropouštěli, ale s finanční pomocí státu si je udrželi. Většina německých podniků si tak udržela své zaměstnance, a když se ekonomická situace zlepšila, velmi snadno obnovily svoji výrobu. V květnu 2009 bylo v tomto programu téměř 1,5 milionu Němců, kteří by jinak skončili na úřadech práce.
Proč to nejde u nás? Máme tady schopné a pracovité obyvatelstvo, inovativní a nadšené podnikatele. Bohužel hlavní starostí našeho „reformátora“ trhu práce ministra Drábka, bylo zavedení nového informačního systému za drahé miliardy. Bez výrazné politické změny se v naší zemi ekonomického úspěchu nedočkáme. Stát má začít šetřit u sebe.
Marian Jurečka
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kdu.cz