Dne 9.8.2009 požádal ministr životního prostředí Ladislav Miko primátora města Děčína Jiřího Rašku a mne, jako primátora statutárního města Ústí nad Labem, o změnu stanoviska k přijetí rozšíření "Evropsky významné lokality Natura 2000 Labské údolí" (dále jen EVL Labské údolí) a pozval nás na jednání na Ministerstvo životního prostředí ČR, které proběhlo dne 11.8.2009 za účasti náměstka ředitele agentury Ochrany přírody a krajinyČR Ing. Miroslava Hoška.
Ministr nás upozornil, že ministerstvo sice může vyhlásit evropsky významnou lokalitu i bez souhlasu příslušné obce, ale v žádném případě nechce tímto způsobem postupovat. Deklaroval vůli ministerstva dosáhnout dohody, která bude pro obě města přijatelná. V navazujících jednáních jsme se shodli na zásadní potřebě - zabezpečit hospodářský rozvoj Labského údolí - a požádali ministra o vyjmutí toku řeky Labe a jeho příbřežních zón a míst, která jsou městy uplatňována do zastavitelných území obou statutárních měst, z EVL Labské údolí.
Ministr životního prostředí nám navrhl řešení střetu s připravovanou EVL Labské údolí vypuštěním sporných částí lokality z připravovaného rozšířeníEVLNatura 2000. Bylo dohodnuto, že v pátek 11.9.2009 proběhne schůzka zástupců města Ústí nad Labem s náměstkem agentury Ochrany přírody a krajiny Ing. Michalem Hoškem, při které budou probrány jednotlivé střety připravovaného rozšíření evropsky významné lokality Labské údolí s evidovanými zájmy občanů a právnických osob, které byly uplatněny v rámci zadání územního plánu Statutárního města Ústí nad Labem.
Toto jednání proběhlo a bylo při něm dohodnuto, že území uplatňovaná do zastavitelného území měst v jejich územních plánech budou z lokality Natura 2000 vyjmuta v logických hranicích na základě místního šetření, které v případě města Ústí nad Labem zajistí odbory územního plánu a životního prostředí MmÚ. Na základě těchto místních šetření navrhlo město Ústí nad Labem takové úpravy navrženého rozšíření EVL Labské údolí, které byly pro ministerstvo ŽP i AOPK ČR akceptovatelné. V takto upravených hranicích schválilo zastupitelstvo města Ústí nad Labem rozšíření EVL Labské údolí. Protože se u města Ústí nad Labem jednalo vesměs o území situovaná v CHKO České středohoří, počítá územní plán města pochopitelně i pro lokality, které byly po dohodě s MŽP ČR vyjmuty z EVL Labské údolí, s ochrannými podmínkami CHKOČeské středohoří.
Případná výstavba jezů na řece Labi se města Ústí nad Labem dotýká jen okrajově, s výjimkou případného vítaného silničního propojení obou labských břehů v oblasti Malého Března, a proto nebylo moje jednání s ministrem životního prostředí na tuto oblast speciálně zaměřeno.
Jsem pochopitelně příznivcem podstatně vyššího využití labské vodní cesty, která je dnes jen obtížně využitelná z hlediska dlouhých a obtížně předpověditelných údobí sucha, takže žádný dopravce není schopen garantovat, že svoje zboží dopraví do určitého přístavu v ten a ten den, či dokonce tu a tu hodinu. A jsem pochopitelně ochoten podpořit každé smysluplné řešení, které by rozvoj lodní dopravy na labské vodní cestě zajistilo.
Mgr. Jan Kubata, člen výkonné rady, předseda regionálního sdružení, člen oblastní rady a primátor
Vyšlo v Ústeckém deníku
Dále čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ods.cz