Jedná se zejména o zavedení testů spolehlivosti, návrat k odposlechům, silnější protikorupční policii, průhledné veřejné zakázky, využití korunního svědka a zhotovení manuálu pro policisty, který by jim měl radit, jak se chovat při řešení korupce.
Nevím, zda pan ministr tato opatření konzultoval s odborníky, ale některá budou obtížně realizovatelná.
Testy spolehlivosti provádí inspekce policie u svých příslušníků. Problematické bude zavedení těchto testů například u úředníků tak, jak to pan ministr zamýšlí. Nejde jen o finanční prostředky, ale také o to, kdo tyto testy bude provádět, kdo tyto osoby vybere, proškolí a zajistí jejich spolehlivost. Mohlo by zde totiž jinak opět vzniknout riziko korupčního jednání.
Pan ministr má v úmyslu také zřídit silnější protikorupční policii. Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality v poslední době prodělal řadu personálních změn ve vedení a likvidací finanční policie odešla řada odborníků, kteří se problematikou korupce zabývali. Není tedy jasné, o jaké příslušníky chce pan ministr tento útvar posílit.
Chápu, že spolupráce klíčových svědků při rozkrývání kriminality všeho druhu, včetně té korupční, je zcela nezbytná pro efektivní boj s tímto nebezpečným druhem kriminality. Nic nenamítám proti dočasnému přerušení trestního stíhání obviněného, pokud se přizná k činu a podá informace o organizované kriminalitě, zaváže se vydat prospěch a nahradit škodu. Ale je potřeba důkladně projednat tato opatření tak, aby nedocházelo k jejich zneužívání ze strany obviněného, který by měl působit jako korunní svědek, zejména dojde-li k zastavení jeho trestního stíhání.
Ministr vnitra navrhuje vypracování manuálu pro policisty, který by jim v případě, že se setkají s korupčním jednáním, radil, co mají dělat. Prý se podivuje, že se policisté ptají, zda mohou provést jednotlivé úkony. To svědčí o tom, že se ještě pan ministr se situací v Policii České republiky neseznámil, protože jinak by pochopil, že základní příprava policistů je nedostatečná, policisté s praxí odešli a další jsou připraveni odejít vzhledem k tomu, jaké podmínky jim pan ministr pro službu vytvořil.
KSČM vnímá, že korupce je jednou z velmi účinných zbraní organizovaného zločinu při realizaci jeho cílů. To znamená pronikání do politických, ekonomických a společenských struktur státu, zejména do orgánů činných v trestním řízení. Proto KSČM považuje boj proti korupci za jeden z hlavních úkolů v oblasti bezpečnostní politiky.
KSČM zastává názor, že vzhledem k závažnosti problému je potřeba k této problematice otevřít ve výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny diskusi za účasti odborníků, která vyústí ke konečnému řešení této závažné problematiky.
Zdeněk Maršíček, stínový ministr KSČM pro resort vnitra
Dále čtěte:
- John: Na boj proti korupci jsme peníze našli i přes škrty
- Maršíček (KSČM): Kdy začne ministr John konečně pracovat?
##MINIPAS 202##
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz