Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
Ministerstvo financí předkládá vládě návrh novely zákona o rozpočtových pravidlech obsahující úpravu části projektu Státní pokladny. Obsahem právní úpravy je zejména vymezení účtů, které budou povinně vedeny v České národní bance, změna úpravy sestavování střednědobého výhledu státního rozpočtu, změny úpravy sestavování státního rozpočtu a realizace výdajů při rozpočtovém provizoriu a související úpravy rozpočtových pravidel.
Bod č. 11:
Předpoklady a východiska pro přípravu ústavního zákona o rozpočtové kázni a odpovědnosti
Ministerstvo financí připravilo materiál Předpoklady a východiska pro přípravu ústavního zákona o rozpočtové kázni a odpovědnosti. Materiál odráží výsledky diskuse pracovní skupiny ministra financí se zástupci parlamentních politických stran, která proběhla v únoru a březnu t.r. Dokument poskytuje přehled o dosavadním průběhu přípravy návrhu ústavního zákona a obsahuje vydefinování základních tezí a východisek pro jeho přípravu.
Mezi základní prvky ústavního zákona o rozpočtové kázni a odpovědnosti bude patřit:
-
konzistentní pokrytí celého vládního sektoru číselnými fiskálními pravidly;
-
zpřísnění rozpočtových pravidel pro subsektor místních vládních institucí;
-
zakotvení maximálního limitu pro výši vládního dluhu, a to včetně opatření, jež je nutné realizovat v případě, že se bude vykazovaná úroveň vládního dluhu této hranici blížit;
-
zřízení Národní rozpočtové rady ve formě funkčně, finančně a personálně nezávislé instituce, která bude monitorovat a vyhodnocovat plnění fiskálních cílů vlády;
-
ustanovení pravidel transparentnosti pro zveřejňování vybraných informací.
Bod č. 14:
Analýza všech plateb ve veřejné správě, které svou povahou odpovídají správním poplatkům, avšak jsou upraveny v resortních prováděcích předpisech
Ministerstvo financí předkládá vládě materiál nelegislativního charakteru „Analýza všech plateb ve veřejné správě, které svou povahou odpovídají správním poplatkům, avšak jsou upraveny v resortních prováděcích předpisech“, který zpracovalo na základě usnesení vlády ze dne 24. srpna 2011 č. 633 z podnětu veřejného ochránce práv.
Touto analýzou byly identifikovány dvě platby, které svou povahou odpovídají správním poplatkům a jsou upraveny v resortních prováděcích právních předpisech.
U jedné z plateb, za udělení, změnu nebo prodloužení akreditace podle zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví, je návrh na její zařazení do sazebníku zákona o správních poplatcích již ve stádiu projednávání v Poslanecké sněmovně. Druhou platbou je úhrada za vyřízení žádosti o poskytnutí údajů z evidence dopravních nehod v gesci Ministerstva vnitra a Ministerstva dopravy.
Bod č. 21:
Návrh na změnu usnesení vlády ze dne 21. září 2011 č. 704, o jmenování meziresortních komisí a komisí pro posouzení a hodnocení nabídek, týkajících se řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných společností v Ústeckém kraji a v Karlovarském kraji a řešení revitalizace Moravskoslezského kraje
Ministerstvo financí předkládá vládě materiál „Návrh na změnu usnesení vlády ze dne 21. září 2011 č. 704, o jmenování meziresortních komisí a komisí pro posouzení a hodnocení nabídek, týkajících se řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných společností v Ústeckém kraji a v Karlovarském kraji a řešení revitalizace Moravskoslezského kraje", který navrhuje změnit uvedené usnesení o složení mezirezortních komisí a komisí pro posouzení a hodnocení nabídek týkajících se řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných společností v Ústeckém kraji a v Karlovarském kraji a řešení revitalizace Moravskoslezského kraje.
Bod č. 22:
Přehled o činnosti cenových kontrolních orgánů za rok 2011 pro Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR
Ministerstvo financí předkládá vládě Přehled o činnosti cenových kontrolních orgánů za rok 2011 pro Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR, který podává souhrnnou informaci o rozsahu a zaměření cenových kontrol v roce 2011. Předkládaná zpráva shrnuje výsledky kontrolní činnosti za rok 2011 prováděné orgány řízenými Ministerstvem financí (finančním ředitelstvím a celními orgány), Státní energetickou inspekcí, Státním ústavem pro kontrolu léčiv, Energetickým regulačním úřadem, Českým telekomunikačním úřadem, kraji a obcemi. V souhrnu bylo v tomto období provedeno 3 497 kontrolních akcí. Objem pravomocně uložených pokut činí 8 349 145,- Kč.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ministerstvo financí