Jednoznačným důkazem není pouze aktuální kauza programu vzdělání a konkurenceschopnost, ale také avizovaná žádost ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského, který bude žádat urychlený audit čtyř nejvíce rizikových operačních programů, a to již v průběhu měsíce ledna.
Byl to však sám ministr Jankovský, který ještě před několika týdny s odvoláním na Měsíční monitorovací zprávu tvrdil, že zprávy o problémech s čerpáním evropských peněz jsou čiré spekulace. Otočit podobným způsobem v průběhu několika málo týdnů o 180 stupňů, to už vyžaduje opravdu hroší kůži.
Ministr financí Kalousek při představování předběžných výsledků hospodaření státu v minulém roce vyčíslil důsledky zastavení tří operačních programů na téměř 13 miliard korun. Souběžně s tím uvedl další zajímavou informaci, a totiž, že ministři nebyli schopni v loňském roce vyčerpat dalších zhruba 30 miliard korun!
I ve světle aktuální výše zmíněné žádosti ministra Jankovského se tak zdá, že Česká republika může v krátké době přijít o mnohem více peněz, než se nám doposud mohlo zdát. Ministr Jankovský vlastně přiznává, že finanční ztráty jsou v současné chvíli nevyhnutelné a hraje se pouze o jejich výši. Tím zároveň jako šéf ministerstva, které má za úkol koordinovat čerpání dotací z EU, usvědčuje z břídilství nejen sebe, ale všechny dotčené ministry
V této souvislosti si dovolím připomenout, že v rámci EU patří ČR společně se Španělskem a Itálií mezi ty státy, které mají ve svých žádostech o dotace vůbec nejvíc chyb. Statistiky uvádějí, že tyto tři státy vyprodukují v žádostech o čerpání evropských dotací dohromady 2/3 všech chyb! To je naprosto ostudné!
Jestliže EU vytipovala již v dubnu minulého roku 5 rizikových operačních programů a ministři Nečasovy vlády s tím do dnešního dne nebyli minimálně ve čtyřech případech schopni nic udělat, je to důkaz jejich kolosální neschopnosti a šlendriánství Nečasova kabinetu.
Opakovaně proto za stranu Národních socialistů – levice 21. století vyzývám premiéra Nečase, ministra financí Kalouska a vládu jako celek k uplatnění krizového managementu v oblasti čerpání evropských prostředků. Je nutné zaměřit se na nevyčerpané peníze z minulých let a především pak na zlepšení úrovně předkládaných žádostí. Tento návrh je součástí našeho uceleného protikrizového programu, který jsme představili koncem listopadu na ustavujícím sjezdu NS-LEV 21.
Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: NS - LEV 21