Žežulková (KSČM): Bída politiky je projevem krize systému

25.01.2012 5:40 | Zprávy

S jistým překvapením musí každý věci neznalý Evropan jen zírat na to, co se odehrává za mořem kolem nominace republikánů na prezidentského kandidáta. Zvykli jsme si už na leccos, ani exprezident George Bush mladší všeobecnými znalostmi rovněž nevynikal a jeho různé slovní excesy byly známé.

Žežulková (KSČM): Bída politiky je projevem krize systému
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Ovšem to, co slyšíme dnes, překonává vše. Jeden kandidát bohorovně tvrdí, že Tálibán působí v Libyi, další nazývá prezidenta Obamu socialistou. Navzájem se častují opravdu líbeznými slovy, jeden má být zaprodanec, protože si dovolil přijmout funkci velvyslance v Číně, další je (celkem oprávněně) označen za žvanila, neboť řeční o tom, jak nebyl spjat s politikou a na prvním místě je pro něj rodina, ačkoli o politické funkce ve skutečnosti neusiluje poprvé. Jedním z témat kampaně se stal i boj proti potratům – to jistě hodně zemi pomůže při řešení ekonomické krize a vysoké nezaměstnanosti. Korunu všemu ovšem nasadil Rick Perry, který pro USA "vykoledoval" dokonce tvrdou nótu z Turecka, když trval na tom, že
 
Turecko vedou teroristé. USA by podle něj mělo Turecku přestat poskytovat pomoc a NATO by mělo zvážit, zda si ponechá takového člena. Není divu, že turecké ministerstvo zahraničí ve své reakci mimo jiné uvedlo, že »Spojené státy by neměly ztrácet čas s takovým kandidátem, který ani neví, kdo jsou američtí spojenci«. A aby nebylo všem dnům konec, na nejžhavějšího kandidáta Romneye se podařilo protivníkům vyhrabat daleko citlivější skandál – on, který je z kandidujících nejbohatší, platí zřejmě jen 15% daň, protože většinu příjmů má z investic. To se jistě velmi »líbí« zejména těm Američanům, kteří přišli kvůli krizi o práci. Vzhledem k tomu, že daňové přiznání se mu zveřejnit nechce, asi nepůjde ani o žádnou novinářskou kachnu.
 
Nejsem žádným příznivcem prezidenta Obamy, zejména v zahraniční politice si počínají všichni prezidenti USA prakticky stejně, s arogancí typickou pro zemi, která si myslí, že má plné právo, ba dokonce svatou povinnost, se plést do vnitřních věcí kteréhokoli státu. Výsledkem jsou obvykle rozvrácené země, tisíce mrtvých a daleko vážnější ohniska napětí pro budoucí vývoj, než tomu bylo před americkým angažmá. Ale ve srovnání s tmářstvím, ignorancí, ba dokonce i hloupostí, kterými hýří republikánské primárky letos, si říkám, že může být mnohem hůř.
 
A když se podívám na naši domácí politickou scénu, tak mi vedle toho připadá téměř idylická. Ovšem zdání klame. Čeští občané mají přece jen větší rozhled než běžný Američan a asi by je moc nezaujal politik či politička, kteří ani nevědí, že Libye je v Africe. Ovšem ani oni nejsou chráněni před arogancí a lží, zaobalenou do líbivých předvolebních slibů.

I my jsme v situaci, kdy nám diktují politici, kterým už většina lidí nevěří. Drží se u moci jen díky většině v jedné komoře parlamentu a s bezbřehou arogancí dál prosazují zákony, jimiž víc a víc zhoršují život většiny českých občanů.

Věra Žežulková, vedoucí mediálního úseku ÚV KSČM

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartůšek (Přísaha): Hlasovala jsem proti evropské komisi, pokračování nesmyslné zelené politiky

6:04 Bartůšek (Přísaha): Hlasovala jsem proti evropské komisi, pokračování nesmyslné zelené politiky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ustavení nové Evropské komise.