Vojenský debakl Afghánistánu, ostuda americké armády, ztrapněný prezident vinící všechny kromě sebe, nezvěstná viceprezidentka, zesměšněný ministr zahraničí. Tisíce amerických i evropských civilistů uvízlých v Afghánistánu, zatímco Američané přepravují desetitisíce Afghánců do USA. Kolaps věrohodnosti NATO, zrada spojenců i afghánské armády. Povzbuzení islámskému terorismu, škodolibá radost nepřátel Západu. Statisíce uprchlíků směřujících do Evropy. Těžko rozhodnout, kterou otázkou začít. Je fair ten debakl svádět cele na afghánskou armádu, která se vzdala nebo rozutekla a nechala tálibáncům veškerou americkou výzbroj, jak učinil Biden?
Není. Připomeňme si, že kolabovala poté, co Američané zastavili leteckou podporu a vypnuli komunikace sdělující základní informace, jako třeba pozice tálibánských oddílů. Bez varování spojenců se Američané vytratili uprostřed noci ze strategicky důležité vojenské a letecké základny. Taky si připomeňme, že za těch dvacet let intervence padlo téměř 70 tisíc afghánských vojáků, ve srovnání s dvěma a půl tisíci Američanů a stovkami Britů nebo Francouzů a desítkami z těch menších armád. Taky za tento výrok o afghánské armádě Biden dostal vynadáno od Britů. Boris Johnson si posteskl, jak se lépe jednávalo s Trumpem. Bývalý premiér Tony Blair označil Bidena za idiota. Biden si vysloužil nejostřejší kritiku od konzervativního poslance Tugendhata, který v Afghánistánu sloužil, nejprve jako voják a potom jako poradce afghánských politiků. Ten na adresu Bidena řekl toto: „Dívat se, jak vrchní velitel znevažuje statečnost mužů, s nimiž jsem sloužil a tvrdit, že prchali, je ostudné. Kdo nikdy nebojoval za barvy své vlasti, by měl být opatrný v kritice těch, kdo bojovali.“
Tugendhat také zvýraznil selhání Spojených států, které se tímto přeměnily z hlavního obránce demokracie v nespolehlivého spojence. A vyzval k těsnější spolupráci všech evropských členů NATO, ale taky Japonska a Austrálie, abychom „společně drželi obrannou linii“. A „abychom zajistili, že nebudeme spoléhat na jednoho spojence a na rozhodnutí jednoho lídra“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml