„Humanitní kandidát“ na prezidenta Michal Horáček? Z Prahy to vypadá jinak než z venkova, varuje expert

30.04.2016 16:12 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ „Testovací balónek“ vypustil podle politologů textař a producent Michal Horáček, když v rozhovoru pro DVTV připustil, že by se mohl účastnit prezidentské volby. „Pro ‚Antizemana‘ bude důležité přesvědčit voliče, že i když bude kandidovat Miloš Zeman, půjde o otevřenou hru a ani další kandidát není bez šance na úspěch,“ uvedl politolog Josef Mlejnek pro ParlamentníListy.cz.

„Humanitní kandidát“ na prezidenta Michal Horáček? Z Prahy to vypadá jinak než z venkova, varuje expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vyšla kniha o kandidátce na prezidenta Zuzaně Roithové. Jejím kmotrem byl Michal Horáček

„Budete kandidovat na prezidenta?“ „Je to možný,“ reagoval Michal Horáček na přímý dotaz moderátora v DVTV Martina Veselovského. Známý producent a textař také připustil, že v jeho případě by šlo spíš o „humanitární kandidaturu“. „Už se o tom hovořilo déle. V každém případě bych jeho vyjádření bral jako testovací balónek,“ reagoval politolog Pavel Šaradín. „Myslím si, že je rozhodnutý tak na 51 procent, ale potřebuje znát reakce okolí a účelem bylo, aby zaujal a pak usoudil, zda šanci má nebo nemá,“ doplnil. Stejný názor sdílí i politolog Josef Mlejnek: „Je pro něj důležité, aby se objevil například v průzkumech veřejného mínění, a pokud získá příznivou odezvu, zřejmě se rozhodne kandidovat definitivně.“

Horáček: „Změnili jste zaostalou, bolševismem rozrubanou zemi“

Horáček v rozhovoru také nastínil, že „by posunul dopředu hendikepované lidi“, a naznačil, že hlava státu by se v České republice mohla ke společnosti obracet i pozitivně. „Že ten prezident má vlastně říct: „Máme na víc, než abychom se tady hádali o nesmysly. Vy jste už dokázali, že máte na víc. Změnili jste zaostalou, bolševismem rozrubanou zemi na něco, co by nikdo ani nečekal, že je vůbec možné. Naše strašná měna je najednou jedna z nejtvrdších měn světa. Naše vesnice a města se mění do krásy. Máme možnost cestovat po celém světě, získat skutečné humanistické vzdělání,“ uvedl producent v rozhovoru pro DVTV. Prezident podle Horáčka může být vrchním komentátorem a tím, kdo bude prosazovat pospolitost.

Šaradín: „V každém případě má šanci kandidát, který bude spíš pozitivní.“

Použitou rétoriku zhodnotili politologové takto: „Myslím si, že i tím, co řekl, odhaluje, na které skupiny míří. Asi by se chtěl profilovat jako kandidát, jenž cílí na lidi, kteří jsou spokojení se situací v zemi a kterým vadí prezident Miloš Zeman,“ uvedl Mlejnek. „Jako „Antizeman“ je jasné, že by musel usilovat o hlasy voličů z města nebo spíš s vyšším vzděláním, možná i vyššími příjmy,“ dodal. Optimistické naladění rétoriky ocenil politolog Šaradín: „V každém případě má šanci kandidát, který bude spíš pozitivní a nebude se vymezovat proti konkurentům. Zároveň ale vystoupení v DVTV, i když je profesionálně vedené, má minimální dopad. V této chvíli to mohlo být bráno jako kampaň, ale dosah asi velký mít nebude.“

Už se stalo příliš věcí, které se lidem nelíbí

Pokud by se prezident Miloš Zeman skutečně účastnil další volby, je podle Horáčka potřeba přihlédnout k realitě zbývajícího času. „Kdybych vypisoval kurzy na toto utkání, tak bych musel vzít v úvahu, že se volba bude konat za dva roky,“ uvedl Horáček v DVTV. Pak také řekl: „Vůbec to není tak zřejmé, jak většinově považujeme. Přihláška vyžaduje docela velkou osobní statečnost.“ Zmínil i to, že prezident Zeman na tom v podstatě bude hůř, protože může nejvíc ztratit. Voliči mu budou vystavovat jakési vysvědčení, naopak protikandidáty veřejnost ocení už jen za to, že se přihlásili. „Podle mého mínění pan prezident už příštím prezidentem nebude,“ uvedl Horáček, který pak vyjádření trochu zmírnil. Ovšem podle něj se stalo už příliš věcí, které se lidem nelíbí.

Mlejnek: Chce vyvolat naději, že porážka Miloše Zemana je možná a reálná

„Asi žije v jakémsi prostředí, kde zřejmě převažuje hlas proti Miloši Zemanovi, což je legitimní. Na druhé straně nevím, jestli je to dostačující,“ reagoval Šaradín. „Zřejmě chce ukázat, že by byl naprosto jiný prezident než Miloš Zeman. Nevím, nakolik je seznámen se situací v celé republice, v regionech. Je potřeba se také ptát, proč lidé tolik důvěřují současnému prezidentovi? Z Prahy může situace vypadat jinak,“ dodal. Podle Mlejnka má Horáček snahu mobilizovat voliče. „Chce vyvolat naději, že porážka Miloše Zemana je možná a reálná. V současné době je ve společnosti rozšířené mínění, že pokud bude Miloš Zeman kandidovat, je horkým favoritem, a to i v táboře jeho odpůrců,“ uvedl Mlejnek.

V DVTV také při rozhovoru zazněly úvahy o směru vedení veřejné debaty v souvislosti s prezidentskými volbami. Zatím vypadá tak, že se hledá někdo, kdo porazí Zemana. „Tento způsob polarizuje společnost a šikuje do táborů. Nejde o to, vytvářet protivníka Miloši Zemanovi. Pokud se rozhodne někdo kandidovat, tak s pozitivní vizí, jak si představuje Českou republiku, než s vizí: Je třeba porazit Miloše Zemana. Tato úvaha Michala Horáčka je naprosto správná,“ uvedl také k rozhovoru v DVTV Šaradín.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…