„Nechci se příliš zmiňovat o volbách na Slovensku, protože za poslední den prošla tato událost zkoumáním ze všech možných stran, zejména potom, když se nenaplnily sny většiny zejména televizních redaktorů a komentátorů,“ říká na začátek komentáře politolog. „TV vstupy skoro ještě celou neděli vysvětlovaly nám neinformovaným, co se na Slovensku vlastně stalo. Rozptyl jejich upovídanosti byl od odsuzování voličů, kteří volili jinak, než si bratislavské celebrity představovaly. Došlo i na urážky vítězné politické strany neobratně skrývané za neupřímnou povinnou diplomatickou zdvořilost. Skoro až komické bylo, když někteří obviňovali dokonce i účastníky anket různých agentur pro zkoumání volebních preferencí z toho, že dotazovaní neříkali pravdu o tom, co si ve skutečnosti myslí, ale že záměrně, zatím ještě nikoliv zločinně, tajili jaké názory doopravdy mají,“ dodal.
„Za starého režimu se říkalo, že příprava a plány jsou dobré, ale lidi nám je neplní. Skoro celý den se mnozí snažili vysvětlit, že Ficův Směr vlastně nevyhrál, ale že úspěšní byli jiní,“ podotkl.
Nezapomenul ani na výstup české hlavy státu. „Do tohoto kaleidoskopu nedorozumění se hodilo i proroctví českého prezidenta Pavla, že vítězství Roberta Fica způsobí zhoršení vztahů mezi Českou a Slovenskou republikou. To bylo spíše rezidentské než prezidentské, ale i hloupé, a někdo z poradců pana generála Pavla by měl dostat alespoň „zaražené vycházky“ na několik týdnů. Zpěv české hymny Kde domov můj? a slovenské Nad Tatrú sa blýská z kuloárů strany Směr bylo sice jen improvizací, ale důležitým vzkazem do Prahy, jak se dělá zahraniční politika,“ podotkl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá