Zdeněk Zbořil o nenávistných intelektuálech, skutečném rozsahu průšvihu s uprchlíky a o Martinu Konvičkovi

22.06.2015 7:47 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Chování koaličních sociálních demokratů a lidovců v kauze vicepremiéra Andreje Babiše a poslance Ladislava Šincla připomněl politologu Zdeňku Zbořilovi filmové týdeníky za druhé světové války, kdy německá armáda ustupovala na všech frontách a komentovalo se to jako zaujímání nových strategických pozic. Frekventované téma uprchlíků považuje za živou vodu pro novou generaci radikálů, aby mohli znovu povstat a jít na někoho útočit.

 Zdeněk Zbořil o nenávistných intelektuálech, skutečném rozsahu průšvihu s uprchlíky a o Martinu Konvičkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

Domácí politickou scénu v uplynulém týdnu rozčeřila kauza, v níž měl ministr financí Andrej Babiš použít složku kompromitujících materiálů na poslance ČSSD Ladislava Šincla poté, co přednesl pozměňovací návrh k zákonu o pojišťovnách. Sociální demokracie jeho praktiky důrazně odmítla a vyzvala předsedu hnutí ANO, aby se jejímu poslanci omluvil. S kritikou se přidali i koaliční lidovci, pozadu pochopitelně nezůstaly opoziční TOP 09 a ODS. Andrej Babiš se však omluvit odmítl a na čtvrtečním brífinku hnutí ANO rozhořčeně vysvětloval, že si nepřipravuje proti nikomu žádné materiály a o poslanci Šinclovi si nechal jen vytáhnout veřejně dostupné články z médií.

„Já jsem člověk, který nepoužívá počítač. A jelikož jsem starší, tak si dávám takovéto barevné papírky na jednotlivé složky. Takže já jsem tu zložku měl takhle a na té složce je napsáno Šincl. Takže to jsou vaše články, na nichž jsem měl tenhle papírek,“ vysvětloval Andrej Babiš novinářům, proč mohl na jeho materiálech poslanec ČSSD vidět lísteček se svým jménem. A ohradil se i proti Šinclovu tvrzení, že všechny informace nebyly z veřejně dostupných zdrojů. „Není to pravda. Seděl na druhé straně a nemohl to vidět. Takže pan Šincl lže. Takhle jsme seděli proti sobě a já měl u sebe tyto materiály. A jenom jsem četl z médií. Žádná složka. Je to lež,“ tvrdil předseda hnutí ANO.

Zapomnělo se, že složky k diskreditaci se používají od roku 1990

Útočnost ho neopustila ani později soudě podle sobotního rozhovoru pro deník Právo, v němž ho rozlítila zmínka, že víc než ministerstvo ho zajímá shromažďování informací o lidech. „Přestaňte lhát, pane redaktore, to není pravda! Já si žádné složky nevedu! Žádné složky neexistují!“ reagoval Andrej Babiš. V klidu ho nenechal ani dotaz, proč nedá pokyn, aby Agrofert neusiloval o státní zakázky. „Nejdřív mi upíráte právo jít do politiky a teď mi upíráte právo podnikat? To je ten váš systém, který jste si tu vybudovali, tedy tradiční politické strany a média… Proč bych to dělal?! Já mám čistý stůl i čisté svědomí.…Kolik je zlodějů ve sněmovně? Co vím, tak minimálně čtyři pět,“ prohlásil ministr financí.

Politický analytik Zdeněk Zbořil upozorňuje, že se jako obvykle v mediálním prostoru podařilo na nějakou dobu zatemňovat pravý účel té neshody. „Debata ve sněmovně se díky paní Němcové a panu Kalouskovi samozřejmě soustřeďovala na estébácké metody pana Babiše, čímž se poukazovalo na jeho nejasný životopis. Ale všichni ti, kdo tomu věnovali takovou pozornost, zapomněli, že se v České republice a vlastně už i v Československu od roku 1990 užívají složky. Dokonce složky zločinecké organizace, tajné Státní bezpečnosti, slovy prorežimních komentátorů. A že se užívají k diskreditaci naprosto záměrně, počínaje aférou Bartončík, kdy vedle pana prezidenta Havla byl jen Bůh svědkem a v dalších případech kdokoli, kdo se za svědka prohlásil,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Koaliční poslanec přišel s pozměňovacím návrhem, o němž ministr nevěděl

Ti lidé prý rovněž zapomněli, že máme také systém tzv. prověřování osob v několika variantách, na kterých pracují státem bohatě dotované agentury, které shromažďují informace o lidech, kteří chtějí pracovat ve státních službách nebo na místech, pro která jsou prověrky povinné. „To trvá někdy až celý rok, v případě pana Mynáře snad už rok a půl. Sám mám zkušenost s prověrkou jenom na tom nejnižším stupni, ale musím konstatovat, že ty otázky a životopis, jak se pro tyto účely vyžaduje sepisovat, jsou tak triviální až blbé, že to nemůže sloužit ničemu jinému než případné diskreditaci,“ myslí si politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…