Ani "nový Zeman", ani "nový kníže". Příští prezidentská volba se prý rýsuje nejlépe pro jednoho profesora z Ameriky

19.04.2015 5:21 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Zdeněk Škromach, Jan Švejnar, nebo někdo úplně jiný? Vyklidí Miloš Zeman pole a nebude už usilovat o znovuzvolení? O tom, kdo bude za tři roky bojovat o Pražský hrad a kdo nakonec uspěje, už se začíná spekulovat v zákulisí politiky i v médiích. Experti na politiku přicházejí s analýzami šancí možných kandidátů, i když většina z nich ještě svůj zájem nepotvrdila.

Ani "nový Zeman", ani "nový kníže". Příští prezidentská volba se prý rýsuje nejlépe pro jednoho profesora z Ameriky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Živé vysílání z divadla Hybernia v Praze přineslo finální utkání Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga v boji o Hrad

Ale shodují se v jednom, pro příští volbu prezidenta bude platit to, co platilo už při střetu Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga v historicky první přímé volbě hlavy státu: v Česku jsou dva protilehlé politické tábory, jež existují nezávisle na politických stranách a které vycházejí z geografického, politického a ekonomického rozčlenění země. Politolog Petr Sokol tyto vzájemně odlišné sociálně ekonomické světy označil jako tábor svobody a tábor rovnosti, jejichž existence se projevila nejen v prezidentském souboji, ale i při oslavách 25. výročí listopadu 1989.

Zeman už podle expertů zřejmě kandidovat nebude

Podle závěru komentátora a publicisty Bohumila Pečinky a politologa Petra Sokola, kteří v týdeníku Reflex otevřeli téma příští volby prezidenta, vzejde nová hlava státu s největší pravděpodobností z jednoho z těchto proudů. Vycházejí ale z předpokladu, že bývalí rivalové – Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg – se už tohoto boje nezúčastní kvůli věku i zdravotnímu stavu. Navíc se podle jejich názoru Zeman chová jako prezident ve druhém volebním období.

S tím souhlasí i další politologové, které ParlamentníListy.cz oslovily, i když úplně jeho kandidaturu nevylučují. Kdyby se konala přímá volba na Hrad dnes, podle Lukáše Jelínka by Miloš Zeman neměl šanci, protože byla oslabena důvěra části jeho voličů, kteří volili tzv. menší zlo, a teď jsou nešťastní z toho, jak Zeman mění prezidentskou funkci k obrazu svému, jak jedná s vládou apod. „Ale počítejme s tím, že kdyby chtěl kandidovat v dalším období, zmírní své výroky, bude se snažit chovat vstřícněji k možným vlažným sympatizantům, aby si spíš pamatovali nekonfliktního Zemana než toho, který za všech okolností pálí kolem sebe,“ prohlásil Lukáš Jelínek. Podle publicistů a analytiků Pečinky a Sokola má Zeman, pokud se rozhodne obhajovat mandát, šanci dostat se do druhého kola, ale na konečné vítězství mu budou chybět hlasy, které se kvůli jeho chování od něj odklonily.

Zatím je šance současného prezidenta na znovuzvolení jen velmi malá. Ale když změní chování...

Jako příklad rozumného, nekonfliktního a nekonfrontačního chování uvádí Jelínek to, jak se dnes chová Miloš Zeman při výběru lidí na státní vyznamenání, stejně jako se choval v minulosti k výběru ústavních soudců. „Lidé to mohou ocenit. A podle toho, jak se bude chovat v příštích letech, čím víc se bude blížit nová volba, tím bude možné lépe odhadnout, jestli bude znovu kandidovat,“ míní politolog. Pokud prý bude prezident pokračovat ve zběsilém rozjezdu zahraniční politiky, bude jeho šance uspět znovu jen velmi malá. Uspět by mohl jen v případě, kdyby protější tábor nebyl schopen přijít se žádnou silnou osobností. „Problém je, že ten druhý tábor žádnou silnou osobnost také nemá,“ dodal.

Škromach má podle některých politologů šanci na druhé kolo

Případná snaha o znovuzvolení bude u Miloše Zemana i podle politologa Ladislava Mrklase hodně záležet na tom, jestli se na levici vynoří kandidát, kterého bude Zeman chtít jako svého nástupce, u něhož bude mít jistotu, že zůstane zachována klasická levicová rétorika. „Dovedu si představit, že když bude moci někoho podpořit, dospěje k závěru, že to bude lepší, než kdyby kandidoval sám,“ uvedl Mrklas. Kandidaturu už ohlásil senátor ČSSD Zdeněk Škromach. Pečinka se Sokolem mu ve své analýze dávají velké šance, podle nich je silným adeptem pro druhé kolo, kdyby existovala jednota na levici. Podle Lukáše Jelínka je to hodně velká spekulace, za Škromachův velký handicap považuje, že ho lidi neberou moc vážně. „Ani politici ho neberou vážně, což bylo vidět na sjezdu sociální demokracie i na jejím ústředním výkonném výboru, kde se nedostal do předsednictva strany,“ namítá.

Škromach je jiná váhová kategorie než Zeman

Šance bývalého odboráře a exministra práce a sociálních věcí Škromacha na podporu vedení strany klesly i díky jeho účasti na slavné lánské schůzce tzv. pučistů, kteří plánovali svrhnout předsedu strany Bohuslava Sobotku. Naopak je podle Mrklase osobou, která by vyhovovala Miloši Zemanovi. „Je nepochybně osobou, která by naplňovala jeho odkaz, je ale otázka, jestli to není trochu jiná váhová kategorie,“ přemýšlí politolog o šancích Škromacha, který vždycky patřil k největším Zemanovým příznivcům. Ale ani on nevylučuje, že má za určitých okolností velké šance dojít až do druhého kola volby. „Je tu dvanáct až třináct procent komunistických voličů, možná i víc, kteří chodí pravidelně volit, je tu potenciál více než dvaceti procent sociálních demokratů, z nichž klasicky levicového kandidáta bude volit kolem patnácti procent, což je třicetiprocentní potenciál, největší, relativně homogenní segment, který vůbec na naší politické scéně existuje,“ upozorňuje Mrklas ParlamentníListy.cz.

Velké šance by měl profesor Švejnar, kdyby ho podpořil Andrej Babiš

Ale existuje i další případná voličská základna, která by mohla rozhodnout o budoucí hlavě státu. „Je tu široce založený střed, kde částečně operuje sociální demokracie, hodně hnutí ANO, trochu lidovci a pochopitelně TOP 09, zelení a některé další strany. Kdyby se dokázaly shodnout na kandidátovi, a Petr Sokol hovoří o tom, že Andrej Babiš vytáhne Jana Švejnara, dokážu si představit, že to může být druhý důležitý segment,“ míní Mrklas. Právě Jan Švejnar, který už ve střetu s exprezidentem Václavem Klausem při druhé volbě získal téměř poloviční podporu tehdejšího Parlamentu, by mohl být velmi silným, ne-li nejsilnějším kandidátem, pokud ho podpoří šéf hnutí ANO Andrej Babiš se svým politickým a mediálním zázemím. „Kdyby mu Babiš dodal legendu, že Švejnar je ten ekonom, který varoval před kupónovou privatizací atd., dokážu si představit, že jeho podpora by mohla být velká. Ale záleží i na tom, koho postaví levice a pravice,“ konstatoval Mrklas.

Má dobrý mediální ohlas, i když nic zvláštního nenabídl

Jména bývalých uchazečů o Pražský hrad – Jan Švejnar nebo Vladimír Dlouhý – jsou reálná i podle Lukáše Jelínka. „Dlouhý to nevyloučil, zdá se, že na tom pracuje, mohl by se prezentovat jako umírněný pravicový kandidát. U Švejnara jsem zvědav, jestli nedojde k jeho sblížení s Babišem a ANO, jak sledujeme u řady jiných intelektuálů. Nedivil bych se, kdyby Babiš přišel s kandidaturou Jana Švejnara a pomohl mu v kampani,“ souhlasí s možným spojením Babiše a Švejnara i další politolog. Připadá mu to od Babiše přirozené. „Veřejnost Švejnara celkem bere, i když nemám pocit, že by jí něco zvláštního sděloval, ale má dobrý mediální obraz. Myslím, že ve spojitosti s výhodami, které mu Babiš může poskytnout, může být, pokud o to bude stát, tentokrát silným kandidátem.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…