Těžko říci, zda senátor Zdeněk Škromach tušil, že odstartuje řetězovou reakci. Když totiž v médiích sdělil, že by kandidoval na prezidenta, pokud by se o tento post nechtěl znovu ucházet Miloš Zeman, jeho slova nezůstala bez odezvy. Zareagoval kněz Tomáš Halík. Ten oglosoval výrok Škromacha a sdělil, že by mohl kandidovat také. A do třetice se pak ozval i exprezident Václav Klaus. Ten by zase nechtěl dopustit, aby byl hlavou státu Halík, takže se o tuto pozici snad bude raději ucházet i on sám. „Vnímám to jako marketingovou taktiku a využití prostoru. Každému jménu prospívá a je pro něj určitým oceněním, když se o něm hovoří v souvislosti s označením kandidát na prezidenta nebo zvažovaný nominant,“ vysvětlil situaci politolog Jan Kubáček pro ParlamentníListy.cz. „Oni vědí, že teď ještě o nic nejde. Do prezidentských voleb je daleko, nemusí mít připravené žádné peníze, nemusí vytvářet žádné zázemí nebo vystupovat na akcích. Je to v pozici reklamního prohlášení. Chtějí se vyhnout `jájinkovství`. Nechtějí říct sami, že do voleb půjdou, protože pak by si mohla veřejnost myslet, že jde o zvláštního kandidáta, když se do voleb hlásí sám a nebyl vyzván. Proto je použita rétorika: `Když už se objevilo toto jméno, musel jsem jako angažovaný člověk zareagovat.` Je to taktický manévr, jak o sobě jinou formou říci,“ dodal.
Škromach, Halík i Klaus si mohou mapovat šance
Podobný názor má i politoložka Vladimíra Dvořáková, která vnímá i další aspekty zveřejněných reakcí. „Pokud někdo zvažuje kandidaturu, je pro něj důležité, aby se o něm dlouho dopředu psalo. A to mnohem dříve, než se skutečně sám rozhodne. Ten člověk zvažuje, jaké jsou šance, jaká je nálada ve společnosti, rozložení sil, čím by mohl oslovit. Je to specifická situace,“ uvedla Dvořáková. „Velmi často ohlásí kandidaturu člověk buď sám v nějakých novinách, nebo požádá někoho jiného, aby informaci sdělil. Pak se čeká na reakce, jestli někomu přijde jméno jako přijatelné nebo ne. Jméno se pak objevuje v tisku a pak to může hrát roli při získávání sponzorů. Bývají to takové sondy v období hodně vzdáleném od voleb, kdy si lidé mapují, zda mají nějakou šanci,“ dodala pro ParlamentníListy.cz.
Podle politologa prý Škromach moc šancí nemá
O příští volbě prezidenta se začalo debatovat v souvislosti s vyjádřením senátora Zdeňka Škromacha. „Určitě tady existuje prostor pro lidového prezidenta, který by mohl mít podporu ve společnosti. Takže pokud se taková společenská zakázka objeví, tak to samozřejmě zvážím,“ připustil dlouholetý politik ČSSD a senátor pro Lidové noviny. „Beru to trošku s nadsázkou, trochu se tím bavím. Ale pravda je, že mám i reakce, že to není úplně hloupý nápad a stojí za to se tím zabývat,“ dodal a zároveň také upozornil na to, že záleží na tom, zda Miloš Zeman bude pokračovat. „U senátora Škromacha to chápu jako strategický tah, aby se jeho jméno povýšilo a zviditelnilo. Nepopírám, že by asi zájem měl, ale příliš šancí nemá, protože jeho rádius je omezený,“ reagoval Kubáček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá