Definitivně už zlomil hůl nad občanskými demokraty politolog Oskar Krejčí. „Historická doba pro ODS už skončila. Jde o typ politické strany, která u nás nemá tradici. Když se podíváte na profil úspěšných stran v minulosti, tak uvidíte, že divoký liberalismus, který hlásala ODS, nikdy nebyl typický pro českou politickou kulturu. Vždycky to byla okrajová záležitost. Byl využitelný pouze v období těsně po listopadu, kdy bez projednávání před veřejností nebo v parlamentních diskusích byly najednou připraveny projekty, jako je privatizace nebo restituce. To bylo všechno možné jen v určité době, dokud bylo co rozebírat,“ vysvětlil Krejčí.
Jen mlčí a tak jsou zbyteční
Jiskru naděje nad stranou v krizi vykřesává ještě politolog Jan Kubáček. I ten ale tvrdí, že může být ještě hůř.
„Bude to více než obtížné, aby olomoucký kongres dodal novou dynamiku ODS, protože teď bylo několik příležitostí, ať už ve sněmovně nebo v centrální politice, tak ve vztahu k ekonomice státu a ODS tyto záležitosti přemlčela a k ničemu se nevyjadřovala. Je vidět, že je zahnaná do kouta, roztříštěná a nezvykle pasivní. Nechává si vmést do očí pouze kauzu Petra Nečase a Jany Nagyové, dnes už paní Nečasové a v podstatě nepřichází s žádnými tématy. Jestli mají taktiku: Přemlčet, nedráždit, příliš se nepřipomínat a pak vsadit na nového předsedu a jeho tým, tak je velmi křehká a dost ošidná. Může se stát, že do pozvolného restartu se český a pravicově uvažující volič dostane do rozpoložení, že si řekne: Vždyť já už tu ODS nepotřebuji a můžu fungovat bez ní. Zvykne si, že ta strana se k ničemu nevyjadřuje, neukazuje se a je nahraditelná, nemá nezastupitelnou roli v parlamentním systému, a to je velice nebezpečné a riskantní,“ popsal situaci politolog Jan Kubáček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá