Babiš ví, kdo jsou jeho voliči a co chtějí. Politolog asi zklame naděje opozice

22.12.2018 17:03 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ „Pro Andreje Babiše je zásadní, aby se dařilo ekonomice. Také nesmí ‚propadnout“ svým kauzám,“ říká politolog Jan Kubáček. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětlil, čím Andrej Babiš získává voliče ČSSD, KSČM a SPD a promluvil i ohledně důležitosti postoje premiéra vůči přijímání migrantů. Prozradil také, proč podle jeho názoru stoupají preference Pirátům.

Babiš ví, kdo jsou jeho voliči a co chtějí. Politolog asi zklame naděje opozice
Foto: screen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš na tiskové konferenci.

Na základě průzkumů z posledních týdnů se mluví o tom, že se k Andreji Babišovi přesouvají voliči od ČSSD, KSČM i od SPD. Jak si to vysvětlujete, čím voliče těchto stran může oslovit právě ANO?

Je to dáno mimo jiné tím, jaká témata premiér reprezentuje. Jsou to témata, která vlastně dlouhodobě patřila k programové výbavě SPD i komunistů a de facto i sociálních demokratů. Ať to je zdanění církevních náhrad, ať jsou to některá opatření v sociální oblasti, otázka důchodů, minimální mzdy, až jsou to některé investiční věci... Pro tento typ voličů je také důležité, že premiér zastává jakýsi energický styl politiky, který je jim sympatický. Potřebují v politice výraznou a ráznou postavu. A je pro ně sympatické a zajímavé, že v podstatě řeší i jakousi „protestní“ tematiku, vůči které se hlavně ta antibabišovská opozice dlouhodobě vymezuje a odmítá ji. Ta také dlouhodobě patřila právě k té programové výbavě těch vzpomínaných stran, od SPD až po komunisty, přes sociální demokraty.

Nemluvě o tom, že samozřejmě své dělá i takové to jisté „scelení“. Tito voliči nemají rádi roztříštěnost, nemají rádi dohadování, personální spory... A to je teď de facto charakteristické jak výrazně pro sociální demokracii, tak částečně i pro tu v určitém smyslu „roztříštěnou“ komunistickou stranu. Tam vlastně ten souboj o předsedu ještě stále pro některé frakce není dokonán a komunistická strana se nezvykle dohaduje. Když se podíváme na její vývoj od roku 1989, tak opravdu nezvykle. Protože předtím tam nikdy spory nebyly. Většinou se ta moc předávala jakýmsi dohodnutým způsobem.

Andrej Babiš tímto vším vlastně tedy posiluje. Myslíte si, že je to dlouhodobý trend, nebo spíš momentální situace?

Zatím se ukazuje, že má jistou dlouhodobost. Pokud premiér neztratí tu energičnost, nebude brát ze zřetele témata, o kterých jsme mluvili a bude aktivní jak v té levicové oblasti, tak i v té zahraniční – typu nulové tolerance vůči migraci –, tak může získávat. Pro něj je zásadní, aby se dařilo ekonomice. To by bylo první, co by mohlo začít erodovat v podpoře a v důvěře v jeho osobu.

Také nesmí propadnout svým kauzám. To znamená, že nesmí začít prožívat určité „bolestínství“. Prostě, dokud bude aktivním energickým premiérem a bude řešit témata, která jsou atraktivní právě pro tuto část levostředních a konzervativních voličů, tak mu to může fungovat. A samozřejmě pomáhá mu i to, že na druhé straně, v opozici, nebo můžeme říci v konkurenci, se zatím neobjevil žádný „Babiš“ s „jemnými rukávy“.

Vy mluvíte o určitém „bolestínství“… Ale, nebylo to tam trošku po té aféře s tím jeho starším synem?

Tak tam to hrál na emoce. Protože věděl, že emoce dovede a dokáže v televizním a internetovém věku zaujmout. Vsadil na to, že když soupeři vytáhli témata a argumenty spojené s jeho rodinou, tak na emoce musí reagovat emocí.

Možná je trošku zvláštní, že nárůst preferencí byl právě v době, kdy se na světlo dostávaly různé „aféry“, jako právě například rozhovor s Babišovým starším synem, nebo nejasnosti ohledně údajného střetu zájmů v souvislosti s Babišem a dotacemi...

Ono to zvláštní upřímně řečeno není. Ta reakce byla přepálená, vedena velmi emočně a do značné míry postavená na starých kauzách. A přesně na to se vztahovala strategie Andreje Babiše. Jak už jsem řekl, držel a reagoval na to emocí a vtáhl to tam, kde mu to vyhovuje. Vysvětloval, že jde o snahu jinou formou dostat ho z politiky. Využil té mediální přepálenosti, že se to začalo řešit skrze jeho rodinu. A to samozřejmě vyvolává sympatie a mobilizuje voliče.

On je teď v situaci, kdy nesmí udělat chybu. Potřebuje udržet tu svou energičnost, udržet témata, která si vytkl za cíl a uchovat veřejné mínění na své straně. A hlavně potřebuje všechny ty kauzy udržet v emoční rovině. V momentě, kdy by přešly do právnického jazyka, tak je to v jeho neprospěch.

Ohledně schvalování globálního paktu OSN o uprchlících, kde ČR hlasovala – na rozdíl od globálního paktu o migrantech – ve shodě s ostatními 180 státy, se premiér proti tomu prvnímu hlasování rázně vymezil. Za každou cenu se snažil vysvětlit, že s tím nesouhlasí, že on má na věc jiný názor. Lze z toho usoudit, že téma migrace je v řadách jeho voličů opravdu silně zakotvené? Že premiér vlastně možná dostal strach, že voliče ztratí?

Jednoznačně ano. Prostě Andrej Babiš si uvědomuje, že kariéru Bohuslava Sobotky fakticky zničila přílišná vlídnost, automatické přijímání, dá se říci ryze evropský až trošku vítačský přístup k migraci. A Andrej Babiš toto nechce opakovat. Protože si uvědomuje, že velká část, až drtivá většina voličů sociální demokracie, která k němu přišla, tak přišla přesně z důvodu tohoto rozdílu. Že Babiš byl skeptický, že de facto zastával jemnější Zemanův postoj, respektive stejný Zemanův postoj, ale s jemnějšími argumenty. A tak to chce udržet.

Protože ví, že voliči na to slyší a podle toho velmi silně odvíjejí svou podporu nebo naopak nelibost. Jednoznačně si uvědomuje, že toto je velmi citlivý, důležitý bod jeho kariéry. Ví, že kdyby se dostal do situace, že by začal zpochybňovat některé své předchozí výroky nebo postoje a veřejnost by mohla nabýt dojmu, že patří k nějakým „polovítačům“ nebo k lidem, kteří v tomto zaujímají liberální postoje, že by to pro něj mohlo mít fatální důsledky. Někteří voliči by pravděpodobně odešli a už by se nevrátili. Cítili by se velmi zklamaní. Takže Andrej Babiš v této oblasti nemůže naprosto vůbec riskovat.

Občas se mluví o tom, a vlastně i vy jste to tak trošku už v předchozích odpovědích zmínil, že Andrej Babiš bude úspěšný do doby, než opět nastane hospodářská krize. Myslíte si, že je to tím opravdu limitované? Že ve chvíli, kdy nebude moci dávat a už vůbec plnit své velkolepé sliby, u voličů vlastně skončí?

Tak samozřejmě ekonomický růst mu nesmírně pomáhá. Pro něj by byly ekonomické problémy určitě velmi nepříznivou zprávou. Na druhou stranu, část těch negativních dopadů by mohl zpočátku zmírňovat tím, že by se snažil udržet co nejdéle tu ekonomickou úroveň, bojoval by proti ekonomické recesi. Například z titulu národních investic a některých proekonomických opatření. Ale platí, že mu ekonomický růst pomáhá a cokoliv negativního v této oblasti by mu znepříjemňovalo život.

Nejsem přesvědčen o tom, že by mu to okamžitě lámalo politickou kariéru, na rozdíl třeba od té otázky migrace, ale samozřejmě už by to měl obtížnější. Ale jak jsem řekl, dokud by si udržel aktivitu, dařilo by se mu vytvářet, sice třeba virtuální, ale přesto dojem, že tu situaci řeší, že se pokouší zmírňovat ekonomické obtížnosti, tak to bude pro jeho voliče sympatické. Budou oceňovat, že je energický.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tajná česká zpráva“ o nebezpečí Trumpa rozesmála Druláka

8:46 „Tajná česká zpráva“ o nebezpečí Trumpa rozesmála Druláka

Tajná analýza? Politický lobbistický spolek Evropské hodnoty, který byl v minulosti napojen na peněz…