Co zaměstnává Vladimira Putina? Kdo hádá Ukrajinu, ostrouhá. Čtěte, o čem se v současném Rusku nejvíce mluví

08.09.2015 20:00 | Zprávy

ANALÝZA Situace ruského hospodářství a ruský obrat na Východ zůstávají i nadále v centru pozornosti ruských médií a samozřejmě především ruské politiky. Ukrajinská krize sice nepochybně patří k tématům, která mají svoji rezonanci, ale její frekventovanost není už tak silná jako před rokem nebo půlrokem. V souvislosti se stavem ekonomiky se objevují i nová témata, jako bylo například zdravotnictví a vůbec otázka rozvoje. Poslední dění v ruské politice zhodnotila pro ParlamentníListy.cz Veronika Sušová-Salminen.

Co zaměstnává Vladimira Putina? Kdo hádá Ukrajinu, ostrouhá. Čtěte, o čem se v současném Rusku nejvíce mluví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

Ruský obrat na Východ 

Ruská ekonomika má jak známo poměrně velký podíl státu, který se nyní v kontextu částečné ekonomické (respektive finanční) blokády sankcemi a ztráty investorské důvěry snaží Putinova administrativa využít jako jeden z nástrojů růstu. Rusko se pokouší vyřešit hned několik problémů najednou. Změnit svoji jednostrannou závislost na Západu (EU) v oblasti investic, technologii a spotřebního zboží, a diverzifikovat přitom ekonomiku, tak aby v ní nedominoval surovinový komplex, který činí Rusko závislé na světových cenách těchto komodit. Kromě toho v souladu s plány staršími, než jsou ukrajinská krize a rozchod se Západem, se rozvojové těžiště Ruska obrací směrem na Východ, a to dvojrozměrně. První rozměr východního obratu se týká dálněvýchodní oblasti Ruska, kam chce z geopolitických, ale také sociálně-demografických a geoekonomických důvodů přilákat nové investice, zvýšit ekonomickou přitažlivost a význam této oblasti. Není pochyb o tom, že součástí těchto plánů jsou konkurenční ohledy směrem k Číně. Ruský Dálný východ je oblast bohatá na nerostné suroviny, ale chudá na populaci a moderní infrastrukturu.

Druhým rozměrem je potom sázka na rozvíjející se trhy Asijsko-tichomořského regionu (ATR), jenž zdaleka nezahrnuje jenom ekonomiku Číny, ale také dalších zemí a který pro svůj růst potřebuje ruské suroviny. Kritici samozřejmě mohou podotknout, že princip využití surovinového bohatství na domácí reinvestice do moderních infrastruktur a diverzní ekonomiky přichází po 15 letech mluvení poněkud opožděně a v podmínkách určitého stresu. Ostatně depopulace Dálného východu probíhala také v posledních 15 letech a není ničím novým. To nic nemění na tom, že plány Putinova Ruska jsou v tomto ohledu poměrně velkorysé a navazují na modernizační projekty Putinových „hrdinů“ Petra Stolypina a Sergeje de Witteho na konci 19. a na začátku 20. století.

Obrat k Číně jako zdroji investic a ekonomického rozvoje ovšem nevyvolává u některých pozorovatelů velké nadšení. Kromě geopolitických ohledů, které mimochodem shrnul velmi lapidárně v rozhovoru pro The National Interest Henry Kissinger „... myslím, že to protiřečí přirozenosti obou zemí“, jsou tu ohledy ekonomické, které zhmotnila současná finanční krize v Číně. S ohledem na geografické a ekonomické reálie je ovšem ruský postup nejenom logický, ale v zásadě se stal v důsledku ukrajinské krize také jedinou možností spolu s projekty BRICS a Šanghajské organizace spolupráce. Putinovo Rusko také přistoupilo k čínskému megaprojektu Nové hedvábné stezky, v rámci kterého počítá především s rozsáhlými investicemi (spolufinancovanými Čínou) do dopravní infrastruktury. Ruský plán pro Dálný východ funguje na podobném principu – chce využít regionální blízkost Číny jako zdroj pro meziregionální spolupráci k rozvoji vlastního regionu.

Rozvoj Dálného východu na křižovatce mezi ekonomikou a geopolitikou

Nebylo náhodou, že po Putinově návštěvě Pekingu u příležitosti 70. výročí vítězství ve druhé světové válce se ruský prezident přesunul do Vladivostoku na první Východní ekonomické fórum, které je jedním z prvních „dětí“ ruského obratu na Východ. Cílem fóra byly především investice do ruského Dálného východu. Putin při svém vystoupení pragmaticky vykreslil ambiciózní projekt rozvoje oblasti následovně:

Rozvoj Dálného východu má všenárodní a historický význam a bude se týkat infrastruktury a také sociálního rozvoje regionu. Rusko bude investovat nebo už investuje do následujících megaprojektů: stavba ropovodu Síla Sibiře, dostavba nového kosmodromu Vostočnyj (Rusko mimochodem přestane být závislé na pronajatém kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu), modernizace BAM (Bajkalsko-amurské magistrály) a Transsibiřské magistrály, rozvoj šelfu na Sachalinu, Kamčatce a v Magadanu, výstavba projektu Východního ropného a chemického komplexu, vytvoření komplexu stavby lodí a technologií k dobývání šelfu, těžba železné rudy, zlata a dalších minerálů a projekty v oblasti zemědělství (kde se počítá s rozdělením jednoho ha půdy zdarma).

Putin dále označil oblast za místo pro vytvoření „energetického mostu“ mezi Ruskem a ATR, což označil za „strategický cíl“ země vzhledem k tomu, že tuto oblast považuje i přes současné, krátkodobé těžkosti za „lokomotivu světové ekonomiky“ a podtrhl roli nových finančních institucí v podobě Banky rozvoje BRICS a Asijské banky pro infrastrukturu a investice. Cílem jeho řeči bylo nicméně především přilákat nové investice na spolufinancování rozvoje ruské brány k ATR s příslibem vytvoření výhodných podmínek pro investory v nejrůznějších oblastech včetně technologií a ekonomiky znalostí, kterou Putin zvláště podtrhl. Investorům přislíbil především pomoc v oblasti rekonstrukce či výstavby nutné infrastruktury a představil také novou ekonomickou roli svobodného přístavu Vladivostok včetně ulehčení některých byrokratických omezení v oblasti cel, hraničních kontrol a víz.

Pole informací prezidentského reprezentanta na Dálném východě (polpred) Trutněva byl výsledný objem podepsaných investic fóra celkem 1,3 bilionu rublů. Řada z nich se týkala investic v oblasti rozvoje technologií, která signalizuje zájem Ruska o to, rozvinout právě technologie jako nový vektor svého ekonomického růstu. Nicméně jedna z uzavřených smluv stojí za zmínku, i když z poněkud jiných důvodů.

Severní proud 2 a limity evropské solidarity

Ve Vladivostoku došlo k podpisu akcionářské dohody o stavbě dalšího plynovodu Severní proud 2 mezi ruským Gazpromem, německo-ruským BASF, francouzskou firmou En.gie, rakouským ÖMF a nizozemským Royal Dutch Shell. Plynovod povede z Ruska do Německa přes Baltské moře a posílí severní cestu, která se vyhýbá problematické Ukrajině, a měl by být funkční v roce 2019. Důsledky ponese především tranzitní země, kterou je Ukrajina. Ta ze svojí tranzitní role nepochybně geopoliticky těží směrem k Rusku i směrem k EU. Severní proud 2 Ukrajinu v této oblasti velmi oslabí. Ruský plyn navíc představuje jeden ze zdrojů obohacování místních oligarchů a jejich domácích válek. Zdá se, že Severní proud 2 je určitou alternativou k Tureckému proudu, jehož realizace se zastavila mimo jiné díky politické krizi v Turecku. Jak ale konstatoval ruský ekonom Alexej Grivač pro Vzglad, EU se nelíbilo posílení role Turecka, a dali proto přednost tomuto osvědčenému řešení. S jistotou lze tvrdit, že Ukrajina z této dohody profitovat nebude.

Jakuninův odchod

Srpnový odchod Vladimira Jakunina z čela ruských drah, který představoval jednoho z letitých putinských manažerů s portfoliem železniční dopravy, podle pozorovatelů ukázal na to, že Putin dokáže stále reagovat poměrně pružně a zřejmě také pragmaticky. Jakunin nebyl nahrazen samozřejmě nějakým outsiderem, ale mladším profesionálním manažerem Olegem Belezjorovem, který se v oblasti dopravní politiky pohybuje dlouho. Kolem Jakuninova obchodu se objevila řada spekulací o důvodech této kádrové výměny. Nicméně pokud si dovolím spekulovat, je dost možné, že za odchodem Jakunina mohly být také čínské tlaky a nutnost postavit do čela ruské železnice někoho pružnějšího a důvěryhodnějšího. Kromě toho Putin tak podle svého zvyku vyslal signál ostatním vysokým činovníkům o tom, že nejsou nenahraditelní. Je očividné, že „nová ekonomická realita“ vytváří tlaky na putinskou elitu, která dobře tuší, že se slovy a dobře znějící rétorikou si navždycky nevystačí.

Medicínská „offshorizace“ a ukaz, aby se nekradlo

Tyto tlaky v tomto ohledu ukázala diskuse o současném stavu zdravotní péče v Rusku, kterou nešťastně podtrhla kauza ruského operního umělce a poslance Josifa Kobzona, který se bude jako velká část ruské elity a bohatších středních vrstev léčit v zahraničí, a nikoliv doma. V kontextu snižujících se příjmů obyvatelstva a dlouholetých nedostatečných výdajů na zdravotnictví budou podobná privilegia vypadat minimálně „nevlastenecky“. Ruské zdravotnictví přitom trápí podobné „nemoci“ jako i jinde: zvyšující se nároky na výdaje dané nemocností populace, systémové podfinancování a tlak na finanční spoluodpovědnost pacientů na léčbě.

Putin se snažil takovou kritiku zmírnit osobním příkladem, když při diskusi o perspektivách a problémech ruského zdravotnictví v pondělí řekl, že on sám se léčí v Centrální klinické nemocnici, a dále také, že „... co se týká činovníků, kteří se léčí za hranicemi, je to podobný problém jako mít účet v zahraničí“. Při diskusi Putin předvedl další příklad svého proslaveného „ručního řízení“. Na „koberečku“ v přímém přenosu před „nejvyšším šéfem“ se ocitl tentokrát ředitel Federální služby pro dohled v oblasti ochrany zdraví Muraško, který musel vysvětlit, proč potřebuje nařízení shora k tomu, aby „se nekradlo“.

Reforma versus „systěma“

Na ekonomické plány Putinovy vlády existuje celá řada názorů a především ruští liberálové nad nimi nijak nejásají, a to především s ohledem na její strukturální nedostatky, jako jsou nedostatečná reforma vládnutí, přehnaná byrokratizace a korupční prostředí. Je také nepochybné, že geopolitika se stala základní osou těchto plánů, což ve zlém i v dobrém navazuje na starší ruské a sovětské tradice. Všechno to jsou do značné míry relevantní argumenty. Faktem je, že v této oblasti je Putin jako do značné míry ruský konzervativní liberál (právě v tradici Stolypina) mnohem méně ambiciózní. Otázka, do jaké míry dokáže „systěma“ reformovat sama sebe, je pořád nejen otevřená, ale zůstává ruskou otázkou par excellence. Ukrajinská krize a ekonomická válka se Západem ale reálně k politické otevřenosti v Rusku nepřispěly, a Putin tak stále spoléhá na tradiční kombinaci nástrojů v podobě umírněného reformátorství vzhledem k posílení ekonomické svobody, významné roli státu jako zdroje investic a v podstatě modernizačního rozvoje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Veronika Sušová-Salminen

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…