Snaha zakrýt některé souvislosti při sbližování s Čínou. To považuje Erik Best za jeden z faktorů, které vedly k razantnímu útoku premiéra Sobotky na prezidenta Zemana. „Často nesouhlasím s Karlem Schwarzenbergem, ale on v ČT říkal, že by rád věděl, na čem se dohodli v Číně během návštěvy Sobotky. Nemůžu se zbavit dojmu, že částečně je útok na Zemana spojen s cestou Sobotky do Číny,“ míní.
Podle jeho slov chce premiér Sobotka navázat s Čínou vztahy, aniž k tomu kdokoli bude klást příliš dotazů ohledně toho, co tam konkrétně dělal. „Neříkám, že šlo o jediný důvod, ale částečně ten útok na prezidenta přišel kvůli tomu,“ uvažuje Best.
Nesdílí příliš obavy, že jde o přehánění vzhledem k tomu, že poměrně nedávno se mluvilo o vzájemném usmíření prezidenta s premiérem s tím, že si oba politici dokonce znovu začali tykat. „Souhlasím s tím, že se to zdá příliš tvrdé. Ale když slyšíme dotazy ze strany určitých novinářů o tom, jak je možné, že Česká republika pomáhá takové společnosti, jakou je CEFC, kde jsou nepotvrzené informace o tom, že je přímo spojena s Čínskou lidovou armádou,“ sděluje Erik Best pro ParlamentníListy.cz.
Bohuslav Sobotka potřebuje podle Bestových slov podporu Západu, a proto mohl zaútočit na Miloše Zemana, aby dokázal, že je proevropský a podporuje do určité míry evropský pohled na migrační krizi. „Jistě, snaha zakrýt některé souvislosti s Čínou nemůže být jediným vysvětlením. Tím druhým může být, že Sobotka má pevné názory, nesouhlasí s tím, co říká a dělá Zeman například šířením extremismu tím, že vystoupí na jednom pódiu s Martinem Konvičkou,“ rozebírá analytik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka