V uplynulém týdnu toho poslanci ve sněmovně příliš nestihli. Lví podíl na tom měl první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, jenž dokázal blokovat to, aby se na program jednání dostala novela zákona, díky níž chce koalice prosadit vyšší zdanění hazardu. Své počínání zdůvodnil tím, že se musí projednat 31 opozičních návrhů, které byly předloženy dříve. Zatímco chování koalice označil za aroganci a prosazování silou, sám sebe pochválil, že brání demokracii. Svůj postup přišel obhajovat do Otázek Václava Moravce proti ministru financí a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi, jenž se nemíní smířit s tím, že jeho rival může ve sněmovně mluvit „dva i tři dny“ a zcela paralyzovat dění a práci poslanců.
Jejich debata před kamerami České televize se od začátku zvrhla ve vzájemné útoky a osočování, o slova jako lhář, zloděj a korupčník nouze rozhodně nebyla. „Stačí se někdy v nočních hodinách podívat na záznam jednání Poslanecké sněmovny, to je jen pro silné nervy a žaludky. Jen málo vystoupení opozičních politiků je věcných, a nikoli jen expresivních. Dostává se jim odpovědí na podobné úrovni a zdá se, jako kdyby za českou politiku byli odpovědni výlučně pánové Kalousek a Babiš. A když se diskuse, dávno již nikoli věcná, změní na osobní útoky obou pánů před televizními kamerami, měla by snad v zájmu duševní hygieny zasáhnout Rada ČT. Když ale všichni víme, jak to mezi pány chodí, mohla by se dramaturgie zamyslet na tím, zda je dobré je na sebe pouštět v Otázkách Václava Moravce,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.
Snad na sebe při projednávání rozpočtu nebudou křičet jako v OVM
„Celá sněmovna je blokovaná panem Kalouskem podle toho, jestli jde večer na koncert, nebo ne... Sněmovna je paralyzovaná, nefunguje. Funguje jen na systému Antibabiš,“ tvrdil šéf hnutí ANO. „Největší zloděj, největší korupčník, vůbec nechápu, proč tady sedí,“ rozčiloval se Andrej Babiš. Když ho moderátor upozornil, že Miroslav Kalousek je zástupcem lidu, opáčil, že to jsme na tom fakt špatně. „Jestliže na sebe budou pokřikovat jako včera v Otázkách Václava Moravce i při projednávání tak závažné věci, jako je státní rozpočet na rok 2016, nemůže to skončit jinak než ‚přehlasováním‘ po evropském vzoru, a pak je jakákoli diskuse zbytečná. Potom nevyhraje nikdo, jen na to doplatí ten rozpočet a ‚dobré vládnutí‘,“ míní politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník