Jak za Protektorátu. Krev nevadí, když páchne ropou. Zdeněk Zbořil se vysmál Západu, Člověku v tísni i EU. A co se týče řečí o upálení Merkelové...

04.01.2016 7:14 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Václav Klaus nepatří k politikům, kteří se toulají jen jednosměrnými ulicemi české politiky, a tak eminentní zájem o jeho názory ze strany médií na přelomu roku nebyl podle politologa Zdeňka Zbořila žádným překvapením. Ten se ve svém pravidelném hodnocení uplynulého týdne věnuje i krvi, jejíž prolévání nevadí, pokud ho má na svědomí naftový a finanční spojenec. Vyhrožování německého eurokomisaře uvalením dohledu nad Polskem mu zní tak trochu jako protektorát.

Jak za Protektorátu. Krev nevadí, když páchne ropou. Zdeněk Zbořil se vysmál Západu, Člověku v tísni i EU. A co se týče řečí o upálení Merkelové...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

V závěru minulého a začátkem nového roku se dostalo ve sdělovacích prostředcích hodně prostoru bývalému prezidentovi Václavu Klausovi. Nejprve byl hostem České televize, pak poskytl rozhovor pro ParlamentníListy.cz a zavítal také do první letošní Partie FTV Prima. Hlavně kritizoval, že bruselské elity chtějí migrační krizi zneužít k proměně Evropy, která by se jim jinak nezdařila. „Naše paní Marksové, Šabatové a páni Dienstbierové chtějí vytvořit opravdového Evropana. Spolu s nimi i Gauckové a Merkelové. Evropana chápou jako jakousi tvárnou hmotu, která se stane tímto Evropanem. To chtěli všichni ti diktátoři jako Hitlerové a Stalinové a podobně,“ udeřila v pořadu komerční televize někdejší hlava státu s tím, že jde o pokus změnit shora etnické složení Evropy.

Podle exprezidenta se schyluje k dalšímu stěhování národů. „Někdo si myslí, že se přelila migrační vlna. Ta začíná, ta pověstná tsunami teprve přijde,“ varoval Klaus a vyslovil se pro ochranu hranic EU. Podivil se, že Češi málo protestují proti pasivitě; a to i pasivitě premiéra, jemuž by měli dát najevo, že dostal mandát, aby hájil jejich názory v Bruselu. „Rozhodně všechny Klausovy odpovědi na téma migrační krize byly srozumitelné a dané do souvislosti s exprezidentovou kritikou bruselských struktur a jejich rozhodnutí, kterou známe z mnoha jeho minulých i současných veřejných vystoupení. Jen je terminologicky obohatil odkazem na ‚přesídlovací a osídlovací‘ politiku Velkoněmecké říše a Sovětského svazu. Upozornil tím na terminologii stoupenců ‚Nové Evropy‘ z let druh světové války, nebo ‚vnitřní kolonizaci‘ z let stalinismu,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

S názorem, že migrační tsunami teprve přijde, bude většina souhlasit

Výběr jmen některých německých a českých politiků, kteří chtějí migraci zneužít k přeměně Evropy, vnímá od Václava Klause jen jako takovou „krvavou ingredienci“. „Ale jistě většina diváků i čtenářů s ním bude souhlasit, že ta ‚pověstná tsunami teprve přijde‘. Také jeho názory na ochranu vnějších a vnitřních hranic Schengenu jsou srozumitelné. Konec konců i to poslední povzdechnutí nad pasivitou předsedy vlády se dalo očekávat, i když víme, že postavení předsedy vlády je jiné než exprezidenta. Ale je to srozumitelné a věcné konstatování, které doporučuje občanům České republiky, že není vždy třeba silných slov a vulgárních rekvizit. Překvapení se tedy nekoná. Kdo Klausovi v minulosti i současnosti naslouchal a naslouchá, ví, oč mu jde a co komu doporučuje,“ míní politický analytik.

Exprezidentova aktivita v médiích ho nepřekvapila, stejně jako vyjádření, že pokud by měl vůbec uvažovat o další kandidatuře na prezidenta, tak jedině pokud už nebude kandidovat Miloš Zeman. „Václav Klaus nepatří k politikům, kteří se toulají jen jednosměrnými ulicemi české politiky: tam a zpět, vlevo – vpravo. Navíc je na rozdíl od mnoha dalších pracovitý, a tak zájem o jeho názory, ať již jsou jakékoli, je vždy užitečný. Na tu až hloupě monotónní otázku, zda chce být ještě jednou prezidentem, odpovídá stejně jako už mnohokrát ve stylu: ‚Neříkám tak, ani tak, ale na moje slova dojde‘. Možná tím chtěl také upozornit ty, kteří se ho stále vyptávají, na cimrmanovské ‚jak neklást zbytečné otázky v politice‘,“ podotýká Zdeněk Zbořil.

Ministrovo rýpání v „novoročním projevu“ se obešlo bez vulgarit

Místo prezidenta se novoročního projevu ujal ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, jenž ho nazval Hovory z lánů a umístil na svém Facebooku. Rýpnul si v něm do prezidenta Miloše Zemana, šéfa hnutí ANO Andreje Babiše i mluvčího Bloku proti islámu Martina Konvičky. „Věřím, že politik či státník by měl lidi spojovat. Nikoli vyslovovat nad těmi, se kterými nesouhlasí nebo mají jiný názor, rychlý ortel. To je příliš laciné. Věřím, že pravda je více než lež. Ale že o pravdě nemáme jen mluvit, nebo ji mít na standartě, ale musíme ji říkat,“ poukázal Jurečka na prezidenta. „Věřím, že strach není dobrý rádce. I když ho zaléváte konvičkou,“ zacílil na Martina Konvičku. „Věřím, že státu a společnosti se dá sloužit bez ohledu na ekonomické zisky, protože stát není firma,“ neopomněl zmínit i Andreje Babiše.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…