V minulých dnech se jednou z nejdiskutovanějších otázek stal zásah policejního útvaru na odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), dozorovaný olomouckým vrchním státním zastupitelstvím, proti několika osobám v řadách krajské samosprávy a samotné policie, ba dokonce i proti jednomu příslušníkovi inspekce.
Nebudu zde komentovat notoricky známé skutečnosti, protože málo povšimnuty zůstávají další, poměrně závažné otázky.
O jaký druh trestné činnosti by mělo podle dostupných náznaků jít?
Mělo by jít o „kriminalitu bílých límečků“ (hospodářská trestná činnost, korupce) v nijak zvlášť závratném rozsahu – asi tak na úrovni působnosti okresní nebo krajské kriminálky. Závažnější je okruh vyšetřovaných osob, avšak ať již šlo o kohokoliv, mělo s ním být zacházeno před zákonem naprosto stejně.
Proč tedy zasahoval celorepublikový útvar pro odhalování organizovaného zločinu?
Otázky to jsou vlastně dvě, proč zasahoval celorepublikový útvar a proč ÚOOZ, a nikoliv na tento typ kriminality specializovaná protikorupční policie (ÚOKFK). Jednou z odpovědí je, že vyšetřovaným byl náměstek protikorupční policie. Ačkoliv nelze vyloučit ani možnost, že byl do případu zatažen úmyslně, aby tím byla působnost ÚOKFK vyloučena (uvidíme, jak se případ vyvine). Netvrdím, že se to v tomto případě stalo, netvrdím ani, že se to nestalo.
Druhou odpověď neznám, pouze se domnívám, že olomoucké vrchní státní zastupitelství zřejmě usoudilo, že jediným schopným (a „hermetickým“) policejním orgánem pro toto vyšetřování je ÚOOZ.
To ale současně evokuje obavy od samého počátku, neboť ještě neskončilo šetření podobně spektakulárního zásahu ÚOOZ proti současným manželům Nečasovým a z původně trojdílné kauzy se většina obvinění ztrácí jak pára nad hrncem.
Proč byl zásah tak spektakulární?
Protože ÚOOZ je zvyklý takto razantně zasahovat. Mnozí podezírají jeho velitele, že si tak dělá PR, aby byl nejen nesestřelitelným, když udělá lapsus, ale aby měl i dobře našlápnuto na cestě k výšinám. Na druhou stranu na medializaci některých zásahů není nic neobvyklého či špatného. Pouze ale některých, při nichž jsou například pachatelé ozbrojeni a o páchané trestné činnosti není sporu.
Podivné však je, když se takto pompézně zasahuje u tohoto typu kriminality, nebo ještě příhodněji – při podezření z trestné činnosti. Například nemusíme mít rádi ani paní Veseckou, ani paní Vitáskovou, ale tým maskovaných policejních ozbrojenců jdoucí na ERÚ (Energetický regulační úřad, státní instituci!) pro jedno lejstro, které šlo vyžádat a za cenu poštovného obdržet, to je trochu silná káva. A nejenom to, budí to neodbytný dojem zastrašování. Jistotou je, že je to neefektivní, ten benzín a platy zasahujících policistů by měl někdo dostat k úhradě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml